Via Jan Hopman kwamen we in aanraking met de herinneringen van Cor Stam, een geboren Egmonder die in 1924 dienst nam bij de marine. Op oudere leeftijd, zo tussen de zeventig en tachtig, schreef hij zijn belevenissen op. Ze bestrijken zijn jeugdjaren en de jaren bij de marine (in Indië en het Verre Oosten, met name tijdens de tweede wereldoorlog) tot aan zijn terugkomst in Nederland in 1945. Cor Stam werd geboren op 7 oktober 1903 en overleed op 15 april 1990. Met goedkeuring van de familie Stam publiceren we enkele delen uit zijn herinnerin gen, zoals die ons in getypte versie ter hand zijn gesteld. Eerst komt zijn jeugd in Egmond aan Zee aan bod (in deze aflevering tot 1917). 'Die doivelse jonge van Engel van Kees van Mosk', zoals hij zichzelf eens aanduidde (er komen in het verhaal nog wel meer bijnamen voor), beschrijft situaties die voor veel Egmonders. direct of indirect, wel herkenbaar zullen zijn. (Red.) C. Stam MEMOIRES VAN EEN GEWONE EGMONDSE JONGEN Het moet nu maar gebeuren. Ik ga mijn herinneringen opschrijven. Hoe zullen we het noemen? Memoires van een gewone Egmondse jongen? Oké!! Geboren ben ik op 7 oktober 1903 te Egmond aan Zee in het 'Waaigat', zo heette die buurt. Waarom het zo heette weet ik niet, het waaide er net zo hard of zacht als in andere buurten van het dorp. Er is echter één plek waar het altijd hard waaide en dat zal nog wel zo zijn: dat is het gedeelte van de Voorstraat nabij de Oud-Katholieke kerk. Daar had men soms moeite om er tegenin te komen. Wij woonden in een rijtje huisjes dat liep van Zuid naar Noord. Wie woon den er zoal in die buurt? In onze rij Agie Abie, Lijpie Buis, Manni en de familie Prins, van welke vrouw ik altijd een dubbeltje kreeg met nieuw jaarswensen, een uitzonderlijke gift voor die tijd en voor hun beurs, maar dat kwam omdat zij een zoontje hadden gehad, net zo oud als ik. die was overleden. Verder nog Jan Broek en wij. Om ons heen had je Keetje Buur en buur Ansje, Anie van Roetje Schuit, Kees van Wouter, Gerrit van Kiek, IJskonijn, Piet van Tijssie Glas, Ka Bel met haar zonen. Jan de Star en Let (Gerrit van Werven). In het rijtje huisjes, haaks op die van ons en meer naar de Voorstraat, daar woonden Jan Half, Jan van Job, Klaas Groen en Jan Smit met zijn vrouw Antje. Het erf dat bij deze huisjes hoorde, was geheel behangen met 'scharrenhangen', dit waren houten staketsels waaraan schar ren werden gedroogd of ponen, voordat deze gerookt werden. Ook waren er Geestgronden, 6 1999), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 1999 | | pagina 24