Jos Hot" (50) houdt zich al vanaf de lagere school intensief bezig met de plaatse lijke historie en genealogie. Bij het uitgebreide onderzoek naar zijn voorouders en de andere dorpelingen kwam hij heel vaak dezelfde namen tegen. Het echt paar Oorthuis-Groentjes is een mooi voorbeeld van een ouderpaar waarvan wel een derde van de oude Hoever families afstamt. Dat veel Hoevers nog spoortjes Duits bloed in zich dragen, zal hun verbazen. (Red.) J. Hof HET HOEVER ECHTPAAR PIETER OORTHUIS EN AAFJE GROENTJES Deze genealogische bijdrage aan Geestgronden is in feite een 'voorafje' voor een plan dat ik in de (nabije) toekomst hoop te realiseren: een exposi tie over het nageslacht van Pieter Oorthuis (1806-1877), meester-timmer- man te Egmond aan den Hoef, en zijn vrouw Eva Cornelia (Aafje genoemd) Groentjes (1801-1884). Een van de genealogische projecten waarmee ik mij bezighoud, is de parenteel Oorthuis-Groentjes. Een parenteel is een in generaties gerang schikte opgave van afstammelingen van een bepaald ouderpaar, zowel in mannelijke als in vrouwelijke lijn. Dat is dus iets anders dan een genealogie (of stamboom), die een opgave omvat van in generaties gerangschikte per sonen die in mannelijke lijn afstammen van een bepaalde mannelijke per soon. Waarom wil ik juist van dit echtpaar uitgaan? Welnu, het gaat hier om wat ik een typisch Hoever aangelegenheid zou willen noemen. Vele Hoevers zijn op een of andere manier familie van elkaar; vaak zonder dat de perso nen in kwestie dat nog weten. Het lijkt mij interessant door een afstammingsoverzicht en een expositie daadwerkelijk te laten zien. dat aardig wat mensen in ons dorpje familie van elkaar zijn. Daar komt voor mij persoonlijk dan nog bij, dat Pieter en Aafje ook voorouders van mij zijn. Bij de dorpsbewoners is een zekere honkvastheid te constateren. Velen zijn op de Hoef blijven 'plakken', getuige het feit dat veel familienamen zich blijven handhaven binnen het dorp. 108 Geestgronden, 6 (1999), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 1999 | | pagina 14