geen geld in de kas van de kerkvoogdij. (Wel eventueel voor elektrische windtractie in Egmond aan den Hoef, waarvoor prijsopgave kan worden gevraagd). In 1950 wordt opnieuw geconstateerd dat het orgel moet worden nagezien, maar dat is waarschijnlijk niet gebeurd. Eind 1954 worden de orgels in beide kerken gerepareerd en gestemd voor 80. Blijkbaar heeft de reparateur Jonker zijn werk niet goed gedaan, of is hij te duur geweest, want tezelfdertijd krijgt hij per aangetekend schrijven bericht dat van zijn werkzaamheden voor het komend jaar wordt afgezien. (De firma Spanjaard neemt zijn plaats in.) De orgels in beide kerken blijven een bron van zorg. In 1957 staat in een rapport van orgelbouwer Flentrop: "Dat 't orgel niet goed bespeelbaar was lag voor een groot gedeelte aan de vochtigheidsgraad van de temperatuur. Jammer dat de kerk in Egmond Binnen tot schade van 't orgel enigszins vochtig is." Reparatie in groot verband werd niet geadviseerd. (Wél in Egmond aan den Hoef, kosten ca. 35). In 1961 is nog een reparatie aan het orgel uitgevoerd. Vijf jaar later moeten beide orgels worden nagezien; kosten 1200. Het was in een periode van restauratie van de Slotkapel: er was dus geen geld! In 1967 en 1968 zijn nog betalingen voor reparaties verricht. Het is niet onwaarschijnlijk dat er daarvan op Egmond-Binnen betrekking hebben.2" Ook moet er in deze tijd voor beide orgels electrische tractie zijn gekomen: na 1965 komen in de financiële stukken geen betalingen aan windtrappers meer voor. Nog in de jaren zeventig is het orgel redelijk bespeelbaar. Er worden zelfs periodiek concerten gegeven. Maar daarna gaat het bergaf waarts. In 1995 worden in de kerkelijke gemeente acties gestart ten behoe ve van de restauratie. Het duurt echter tot 1997 voordat, mede dankzij een forse subsidie van Monumentenzorg, een begin kan worden gemaakt met de restauratie, waardoor het orgel in oude luister en in zijn oorspronkelijke staat wordt hersteld. Dat had de orgelcommissie 125 jaar geleden niet kun nen vermoeden, en haar critici zeker niet Noten: IDit artikel is gebaseerd op materiaal uit het archief van de hervormde kerk Egmond aan den Hoef/Egmond-Binnen. dat zich bevindt in het Regionaal Archief Alkmaar (RAA). Het gaat hierbij vooral om de notulen van de kerkvoogdij (inv. no. 52-55). kasboeken en jaarrekeningen (inv. no. 154-156. 160-162) en verder met name het archief van de commissie voor het orgel in de Slotkapel, 1871-1873 (inv. no. 174). Helaas zijn de notulen, kasboeken en jaarrekeningen niet compleet, en de vermeldingen over de orgels, reparateurs en organisten zijn bijna altijd zeer 106 Geestgronden. 6 999), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 1999 | | pagina 12