niet uit de notulen van kerkvoogdij, kerkenraad of diaconie. Overigens is in de stukken evenmin iets terug te vinden van betaling van het hiervóór genoemde bedrag van 250.191 De grote restauratie van 1938 In maart 1924 wordt de firma Spanjaard, de bouwer van het nieuwe orgel in de Slotkapel, prijsopgave gevraagd voor een onderzoek naar de toestand van het orgel in Egmond-Binnen. Of hierop is gereageerd, valt niet na te gaan. Wel krijgt Spanjaard ongeveer twee jaar later bericht dat de jaarlijkse stemming van de orgels tot het verleden behoort. Die taak is vervolgens enige tijd waargenomen door Mossel uit Alkmaar. Omdat deze de stern- beurten op onregelmatige tijden uitvoert, benoemt de kerkvoogdij zijn compagnon Q. Jonker uit Alkmaar tot stemmer (januari 1932). Aan hem wordt in april 1938 prijsopgave gevraagd van een volledig herstel van het orgel. Op 22 augustus geeft Jonker antwoord: "Om het orgel weer geheel in orde te maken moeten alle onderdeelen wor den schoongemaakt en nagezien, vooral de 328 orgelpijpen welke in het orgel staan. Ook nog enkele andere reparaties kunnen dan meteen gebeu ren. De kosten hiervoor bedragen vijftig gulden. Hierbij is echter niet inbe grepen het in orde maken van een register pijpen (Vox humana) waarvoor 25 noodig zal zijn. Dus het geheel in orde brengen met alle bijkomende werken kost vijf en zeventig gulden. Nadat organist Van Westrienen een brief heeft opgesteld met de gebreken (waarin hij opmerkt dat het vergulden van de beeldjes niet op de begroting staat) krijgt Jonker op 17 oktober de opdracht. Op 1 november geeft de kerkvoogdij toestemming tot uitbetaling van 75, te bekostigen uit het orgelfonds. Het werk is gereed. De organist is zeer lovend: "misschien kan de gemeente uitgenodigd worden om zich in een bespeling de schoonheid van het orgel te laten ontvouwen."201 Maar het concert dat Van Westrienen voorstelde te geven, zit er niet in. Verder dan een bespeling een half uur voor een kerkdienst wil de kerkvoogdij niet gaan. Naar een nieuwe restauratie, zestig jaar later Hoewel het kerkelijk bedrijf doorgaat, zijn er tijdens de tweede wereldoor log natuurlijk heel andere zaken die aandacht vragen. Maar toch al heel gauw na het einde daarvan, vinden de kerkvoogden dat het orgel in Egmond-Binnen nodig gerestaureerd moet worden (juli 1947). Helaas is er 104 Geestgronden. 6 (1999), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 1999 | | pagina 10