De nacht van donderdag 9 op vrijdag 10 mei lag Hr.Ms. Ol3 nog geen 3 mijl uit de kust van Egmond, in afwachting van nadere berichten. (Per soonlijk vind ik dit een bijzonder gegeven: nog geen 7 kilometer was Cor van der Veer toen verwijderd van zijn ouderlijk huis, waar hij, zoals later zal blijken, nimmer terug zou keren!) Vrijdagmorgen 10 mei werd omstreeks 04.15 uur door de periscoop van Hr.Ms. 013 een luchtaanval waargenomen. Dit was dus 'de' aanval van Duitse vliegtuigen op vliegveld Bergen. Omstreeks 06.30 uur ontving Hr.Ms. 013 het bericht, dat ons land in oorlog met Duitsland was. Enge land en Frankrijk waren bondgenoten van Nederland. Even later kreeg de commandant het bericht op te stomen naar de lichtboei Zuiderhaaks. Dit is een markeringspunt voor de kust tussen Callantsoog en Den Helder. Hier zou de 013 contact maken met de mijnenlegger Hr.Ms. Jan van Gelder. Kort na 18.00 uur volgde toen tezamen met de Jan van Gelder en enkele andere onderzeeboten de oversteek naar Dover. De volgende dag werd deze haven bereikt. Amper een dag later werd de reis voortgezet richting Ports- mouth, waar de schepen op woensdag 15 mei aankwamen. Vanuit deze haven zou Hr.Ms. 013 op woensdag 29 mei zijn eerste patrouillereis maken door Het Kanaal. Op deze eerste reis had een onver wachte ontmoeting met een Duitse U-boot plaats. Vanwege de te geringe afstand was het echter niet mogelijk nog torpedo's af te vuren. Enigszins teleurgesteld en zonder verdere actie voer de onderzeeboot verder. Op zaterdag I juni was Hr.Ms. 013 terug in de haven van Portsmouth. De onderzeeboot werd nu naar Dundee gezonden. Hij ging daar deel uitmaken van de 9e Flottielje, die vanuit deze haven zou gaan opereren. Op vrijdag 7 juni kwam de Hr.Ms. 013 aan in zijn nieuwe thuishaven. De 9e Flottielje bestond uit de Franse onderzeeboten Minerve en Rubisde Noorse Ureddenkele Britse onderzeeboten, de Poolse Wilk en tenslotte Hr.Ms. 013. Later werd de groep nog versterkt met enkele Nederlandse, Poolse en Noorse schepen. Op woensdag 12 juni kreeg de commandant van Hr.Ms. 013, luitenant ter zee der eerste klasse E.H. Vorster, opdracht, in het Skager Rak te gaan patrouilleren. Op woensdag 19 juni werd het schip vanuit Dundee terugge roepen. Maar twee dagen later was nog steeds niets van de 013 vernomen! Geestgronden. 6 1999), nr. 2/3 43

Geestgronden - Egmonden | 1999 | | pagina 13