Hans Wachsmuth heeft vier missies gevaren vanuit IJmuiden: de eerste twee in de U-5097, genaamd Polarblitz (nu gevonden bij Egmond aan Zee), en de laatste twee in een nieuwe boot. die was gebouwd bij de Westwerf in Wilhelmshaven in Duitsland. Deze boot, de U-5338, noemde hij ook Polarblitz. Verslag tweede missie1 Tijd: ongeveer midden februari 1945 Doel van de missie: Oostende, België Duur van de missie: 3-4 dagen2 Hans Wachsmutch verzocht zelf aan Kpt. Brandi', om alleen (met één boot, type SeehwuP) een missie naar Oostende, aan de Belgische kust, te mogen ondernemen met het doel voor de haveningang of anders in de voorhaven (voor de toen nog bestaande sluizen) een vrachtschip tot zinken te brengen om daarmee de haveningang te blokkeren. Oostende was toen voor de geal lieerden een belangrijke bevoorradingshaven.5 Met het doel informatie over de omstandigheden in het zeegebied voor Oostende te verkrijgen, werd hij verwezen naar de commandant van een in IJmuiden liggend mijnenveger- of Schnellbootflotille, dat eerder in Oost ende gestationeerd was geweest. Na grondige beraadslaging leek het hem raadzaam, Oostende vanuit westelijke richting omzichtig te benaderen. "In mijn jeugdige onbevangenheid (20 jaar) van destijds, dacht ik dat ik zeker succes zou hebben om een vrachtschip voor de haveningang tot zin ken te brengen en daarmee Oostende voor geruime tijd voor de bevoor rading te blokkeren, temeer daar ik mijzelf met een enkele boot meer kans gaf om onontdekt te blijven dan bij een missie met meerdere boten. Later vernam ik dat op hetzelfde tijdstip drie andere boten, die niet teruggekeerd zijn met als doel Oostende uitgevaren waren. Alleen ik keerde met mijn LI Erhard Feine naar IJmuiden terug, hoewel zonder boot. 4 Geestgronden, 6 (1999), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 1999 | | pagina 6