Om de lezers een indruk te geven van de nasleep van een sterfgeval in de eerste helft van de achttiende eeuw, leek het mij aardig enige fragmenten te beschrijven uit 'De Staat en Inventaris van Zaliger Hector Dirckszoon Rijscamp, mr. Chirurgijn en barbier te Egmond aan den Hoef. Aldaar over leden den 17e Maart 1736."7 'De kleederen van den Overledene: 2 hoeden2 wollen mutsen, 3 rocken, 2 kamisoolen, 2 broecken, 7 paar kousen, een Japonse rock, een Cierp (sjerp), 5 hemdrocken, 1 nagthemd, 2 paar lederen schoenen, en enige kleinigheden. Gout en silver: 2 gouden ringen, 2 paar gouden knoopjes, 1 zilveren lepel, 2 zilveren schuyers, 1 dito bekertje, tandenstoker en eijerlepeltje, 2 zilveren hegtmessen, een hegtvork, een zilveren koocker met chirurgijnsinstrumenten. Een koker met lancetten. Drie kerckboekjes met beslag, een Paternoster met 3 zilveren plaatjes.Verder een overzicht van legaten aan zijn nichten en neven (de kinderen van zijn zusters Catharina en Margaretha):Trijntje van Pel 100,-; Jannetje van Pel 25,-; Willemijntje van Pel 25,-; Joost van Pel 40,-; Engeltje van Pel 30,-; Grietje van Pel 50,-; Jannetje de Jong 25,- en Claasje de Jong 50,-. De uitdrukking: de een zijn dood is den ander zijn brood, zal ook in 1736 geuit zijn, gezien het overzicht van enige kosten ten laste van het sterf huis. 'Voor den clootkist en paal 36,-; het luyden van de klok op den Hoef 1,-; luyden te Egmond-Binnen /,-; aan de dragers en luyders 27,-; voor de huur van het dootkleet 2,-; voor het regt van begraven met zege! 6,-; voor bier in het sterfhuys geconsumeert 14,-; de heer doctor 6,-; den apotheeker 3,-; voor wijn op de begrafenis geconsumeert 17,-; voor het waken 1,-; kabeljauw in het sterfhuys geconsumeert 1,-; tijdens de veiling van het huys verteert ten huize van de schout 4,-; strijkgeld 12,-; voorschot voor diverse diensten 5,- en diverse waren en wijnen aan het sterfhuys geleverd 22,-. Het derde en jongste kind van Dirck en Jannetje is Margaretha. Zij huwt 1709 Engel Joostzoon van Pel, biersteker te Egmond aan den Hoef en beurtschipper op Alkmaar. Zijn ouders zijn Joost Engelszoon, schoenmaker te Egmond aan Zee, en Maartje Centen. Hun woning is gelegen aan de Noordzijde van de Nieuwe Vaart of Mallegat. Deze stond op de plek, waar heden het huis staat van aannemer Peetoom, Julianastraat 11Ter afsluiting van de Rijscampserie volgt hierna een (beknopt) afstammingsoverzicht van mannelijke descendenten van Engel van Pel en Grietje (Margaretha) Rijscamp. 26 Geestgronden, 6 (1999). nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 1999 | | pagina 28