Afb. 9: Het oude voetpad tussen Mosselaan en het (op deze foto van mei 1978 reeds verdwenen) bruggetje bij de Eenhoorn. Pad en bruggetje zijn door de aanleg van het bedrijventerrein verloren gegaan (foto Jos Hof) Dat het Dirck Rijscamp als boer niet altijd voor de wind ging, blijkt uit een verklaring van de Staten van Holland, gedateerd 19 juli 1688, met daarin opgenomen een overzicht van zijn schulden, 'bij zijn overlijden (1688) belopende een bedrag van 2600' (heden ongeveer het zesvoudige). Als zogenoemd 'vrij goed' liet hij na: 2 huizen en 6 morgen land in de Koetemeer, de Bis schop skroft en de Molenkroftwaarmee nauwelijks de schuld kon worden voldaan. Volgens genoemde verklaring heeft de nering van Dirck vooral te lijden gehad van het verval der tijden en de slechte opbrengsten van boter, kaas en graan.5 Uit een getuigenverklaring, vastgelegd 3 september 1682 bij notaris Adriaan van Twuijver, blijkt dat Dirck betrokken was bij een stevige vecht partij op de weg van Egmond aan Zee naar den Hoef. Dit gevecht tussen Dirck Rijscamp en Ariaan Boom vond plaats nadat genoemde personen met elkaar een weddenschap waren aangegaan om een stoop (ongeveer 2 liter) wijn, wie het zwaarste kon tillen. Een weddenschap, die in alle vrede en vriendschap plaatshad, en die in het voordeel van Dirck eindigde. Op weg naar huis werd Dirck bruut staande gehouden door A. Boom. Een tref fen, waarbij eerst door de aanvaller en later, uit verdediging, ook door 24 Geestgronden. 6 (1999), nr. 1 I

Geestgronden - Egmonden | 1999 | | pagina 26