ging betekende de laatste aanval op de 'Kwelgeest' (de betekenis van de naam Lutine). Het was ook de meest spectaculaire en kostbare. Er was geen half werk gedaan. Mocht ooit nog iemand een nieuwe poging willen ondernemen, dan is het wellicht nog mogelijk dat er goud of zilver gevonden wordt. Maar het is onmogelijk, dat nog iets van het schip zelf aangetroffen wordt. Dat is vergaan in 1799, maar vernietigd in 1938! Mijn grootmoeder Christina J. Blaauboer-de Groot (1866-1954), kleindoch ter van reder G. de Groot, wist veel over de Lutine te vertellen. Zij had de duikers nog goed gekend. Ze waren geen duiker van beroep, maar deden dit werk als het zo uitkwam. Jan van der Plas bijvoorbeeld was scheepstim merman en Albert Wijker was kastelein te Egmond. Ook vertelde mijn grootmoeder met enige trots dat het toentertijd merkbaar goed ging in Egmond. Tot meerdere jaren na de berging hadden velen profijt van de opbrengsten, zo hadden de voormalige duikers haar verteld. Ik ga intussen in gedachten terug naar de vele jaren dat wij onze vakantie op Vlieland doorbrachten. Als we dan een strandwandeling om de noord oosthoek van het eiland maakten, zag ik in mijn verbeelding de kleine bom schuit Egmond's Hoop over het Stortemelk zeilen. En in de verte zagen wij de geheimzinnige witte branding van de West er gronden. Wij bezochten vele malen het kerkhof van Vlieland, waar naast de 17de eeuwse kerk het graf van de gezagvoerder en twee van zijn officieren een prominente plaats inneemt. Bronnen: S.J. van der Molen, Goud in de golven. De ware geschiedenis van de Lutine. z.j. Nijgh Van Ditmar, 's-Gravenhage-Rotterdam. The Lutine te Terschelling 1799. Rekening en Verantwoording welke hij deze is doende Gerril de Groot van zijne gehouden Administratie over de onderneming ter mogelijke her- ging der schatten uit het Engelsche Schip the Lutine op den octoher 1799 hij Terschelling gestrand, (collectie C. Blaauboer) Geestgronden. 6 (1999). nr. I 21

Geestgronden - Egmonden | 1999 | | pagina 23