echter slecht weer en was het niet mogelijk te duiken. Pas op 29 mei werd de bom boven het wrak geplaatst. Er werd acht keer gedoken, maar zonder resultaat. Op 1 juni was men gelukkiger: reeds bij de tweede afdaling vond helmdui ker Gerrit Wijker de eerste zilveren staaf. Er volgen die dag nog vier stuks. Twee dagen later bracht dezelfde Wijker ook de eerste gouden staaf naar boven. Tot en met 14 juni werden 62 zilveren en 31 gouden staven gebor gen. In juli kwamen er nog vier gouden staven bij. De helmduiker Piet Zwart was daarbij wel bijzonder fortuinlijk: hij bracht 34 zilveren en 17 gouden staven naar boven. Zwart vond tijdens zijn werk zaamheden op het wrak ook nog een gouden horlogeketting, die hij graag als souvenir wilde behouden. In het veen ziet men niet op een turfje, niet waar?! Hij wist de ketting langs de controleurs te smokkelen door deze bij zijn pruimtabak in zijn mond te stoppen. De gouden ketting is nog altijd in bezit van nabestaanden van de duiker in Egmond. De gedachte leefde, dat nu de hoofdschat was aangeboord. Het was welis waar een rijke ader, maar toch niet de hoofdader. Die zou nooit worden gevonden. Tenslotte werd de opbrengst zo onbeduidend, dat Taurel op 18 juni zelf als helmduiker naar het wrak afdaalde. (Of deed hij dit uit wantrouwen vanwe ge de hardnekkige geruchten, dat de Egmonders onder de bodem van de bom een bergruimte hadden bevestigd om een extraatje voor henzelf weg te stoppen...) Op 12 augustus ging Taurel nogmaals zelf beneden een kijkje nemen. Maar het bleef bij piasters. Duiker Zwart gaf dan ook te kennen, dat naar zijn mening de visserij wel gestaakt kon worden. Toch wilde de Ter- schellinger onderneming haar geluk nogmaals proberen. Een tweede vaar tuig werd tot de visserij toegelaten. Op 23 september vond een dubbele dui king plaats. De nieuwe helmduiker was echter niet gelukkiger en hij vond het zulk moeilijk werk dat hij het bij deze eerste poging liet. Die dag bracht een Egmondse duiker nog een gouden staaf naar boven. Maar dat was voor het jaar 1858 ook de laatste. Er waren van begin mei tot en met 23 oktober 36 gouden en 62 zilveren staven, een partij Spaanse matten en wat goud geld naar boven gehaald met een gezamenlijke waarde van 447.316. 16 Geestgronden, 6 (1999), nr. I

Geestgronden - Egmonden | 1999 | | pagina 18