Kees Blaauboer dook voor Geestgronden in zijn familie-archief om gegevens over de betrokkenheid van Egmonders bij de berging van de kostbare lading van het in 1799 vergane schip Lutine te boekstaven. De eilanden Vlieland en Terschelling hebben 1999 uitgeroepen tot 'het jaar van de Lutine'. De musea besteden aandacht aan de ramp en de bergingspogingen. Het museum van Egmond zal een kleine expositie aan de Egmondse duikers wijden. (Red.) C. Blaauboer EGMONDSE DUIKERS NAAR HET LUTINE-GOUD In het jaar 1785 werd in Frankrijk het fregat La Lutine voor de marine gebouwd. Acht jaar later werd het schip bij Toulon door de Engelsen buit gemaakt, opnieuw uitgerust als een fregat met 32 stukken en ingedeeld bij de Engelse marine onder de naam Lutine. De lengte over de kiel was 118,6 voet (36 meter), over het kanonnendek 143,3 voet (43 meter); de breedte was 38,10 voet (11,40 meter) bij een diepte van 12 voet (3.60 meter) en een inhoud van 950 ton. Voor die tijd was het een schip van gemiddelde grootte. In oktober 1799 richtten kooplieden in Londen een verzoek aan Lord Duncan, de toentertijd bevelvoerende admiraal over het Noordzee-eskader. Zij verzochten de marine een grote lading goud- en zilverstaven over te brengen naar Hamburg. De Lutine werd als goudschip aangewezen. Het fregat vertrok uit Yarmouth onder bevel van kapitein Lancelott Skynner. Aan boord waren zilveren en gouden munten ter betaling van sol dij van de Engelse troepen bij Texel (het was de tijd van de Russisch- Engelse invasie) en de ingeladen goud- en zilverstaven dienden handels doeleinden in Hamburg. De handel maakte een hevige crisis door, die ver schillende Hamburger bankiers aan de rand van faillissement bracht. In de stormnacht van 9 op 10 oktober 1799 verging het schip op de Westergronden tussen Vlieland en Terschelling (zie afb. 4). Rond de 275 mannen vonden hun graf in de golven. Slechts één bemannings lid spoelde op een wrakstuk aan. Hij kon nog mededelen dat de Lutine een kostbare goud- en zilverlading aan boord had. Kort daarop overleed ook hij. 10 Geestgronden, 6 (1999). nr. I

Geestgronden - Egmonden | 1999 | | pagina 12