4. De Seehund was een tweepersoons volwaardige duikboot die in de tweede helft van 1944 werd ontwikkeld. Bron: Interview ir. Arendt, ontwerper Seehund, 27 nov. 1998. 5. De havens van onder andere Oostende en Antwerpen waren in februari 1945 al bij de geallieerden in gebruik. Enkele havens aan het Kanaal, zoals Duinkerken, werden door de Duitsers op dat tijdstip nog steeds bezet. 6. Van deze vier boten zijn er tot op heden nog steeds twee vermist. De derde boot is waar schijnlijk eiders gestrand, al is nog niet precies duidelijk waar. Bron: Paul Kemp. Underwater warriors - Midget submarine operations during world war II 1993). 7. Ll Leitende Ingenieur, destijds de tweede en technische man aan boord van een Seehund. 8.Vermoedelijk is de U-5097 al eerder opgemerkt door een vliegtuig van Coastal Command (onderdeel van de Engelse strijdkrachten dat onder andere over het Noordzeegebied anti- duikbootpatrouilles vloog). Dit geschiedde door Swordfishes of Hampdens uitgerust met radarapparatuur. 9. De commandant zat in een Seehund met zijn hoofd in de toren en kon door de plexiglazen koepel naar buiten kijken. De Leitende Ingenieur zat achter en onder in de boot en kon gedurende de hele operatie niets zien. 10. Dat was dus bij Egntond. De onderzeeboot is dus precies voor de havenmond van IJmuiden langs gevaren. De bemanning heeft de thuisbasis dus door alle problemen en ver moeidheid eenvoudigweg gemist. 1 IDat dit niet de gewenste uitwerking had bewijst het feit dat de boot nog steeds voor de kust van Egmond ligt. Afb. 3: Britse militairen inspecteren in juni 1945 een in aanbouw zijnde Seehund in Kiel in Duitsland (foto Imperial War Museum London) Geestgronden, 6 (1999), nr. 1 9

Geestgronden - Egmonden | 1999 | | pagina 11