Kees Blaauboer diepte naar aanleiding van de tachtigjarige herdenking van het einde van de eerste wereldoorlog nadere gegevens op rond de op het Vissers monument in Egmond aan Zee vermelde slachtoffers. (Red.) C. Blaauboer HET VISSERSMONUMENT IN EGMOND AAN ZEE Het is dit jaar tachtig jaar geleden, dat er een einde kwam aan de eerste wereldoorlog. Op 11 november 1918 werd na een vier jaar durende oorlog een wapenstilstand overeengekomen tussen de strijdende partijen. Neder land was in deze periode als neutraal land buiten het strijdgewoel gebleven. Maar het kon er toch als buurland van de oorlogvoerende mogendheden niet aan ontkomen dat het door vele nadelige gevolgen van deze strijd werd getroffen. Tot de meest onaangename behoorde naast voedselschaarste de belemmering die de scheepvaart op de Noordzee ondervond. Dat gold in het bijzonder voor de visserij. Vele inwoners van Egmond aan Zee verdienden de kost op zee als opvaren den van vissersschepen. Als blokkade voor Duitse schepen waren in de Noordzee grote mijnenvelden aangelegd. Vele van deze mijnen waren los geraakt en dreven her en der in zee rond. De territoriale wateren van Nederland (drie zeemijlen) waren weliswaar krachtens internationale afspraken gevrijwaard van mijnenvelden. Maar de losgeslagen, ronddrijvende mijnen maakten een veilige en ongestoorde vis vangst tot een illusie. Zeestromingen en de wind transporteerden de mijnen richting Nederlandse kust. En ook verderop op de Noordzee waar officieel geen mijnenvelden voorkwamen, wemelde het vaak van de los drijvende mijnen. Daar kwam het gevaar van onderzeeboten bij, die het soms niet zo nauw namen met de nationaliteit van de vaartuigen. Ongelukken konden dan ook niet uitblijven. In de loop van de oorlog zijn naast de koopvaardijschepen veel vissersschepen door ontploffende mijnen getroffen. In veel gevallen werd van schip en bemanning taal noch teken meer vernomen. De Egmondse vissersbevolking werd zwaar beproefd. Maar niet alleen de Egmondse. De meeste vissersschepen hadden IJmuiden als thuishaven. Vele opvarenden waren afkomstig van IJmuiden en andere vissersplaatsen. Geestgronden, 5 (1998), nr. 3/4 63

Geestgronden - Egmonden | 1998 | | pagina 5