huisje blijven liggen. Op zolder stond ook een grote kistkoffer met boeken, waarvan er een paar in mijn bezit zijn gekomen. Dankzij Caspar Witte en het toeval dat alle bescheiden bij mij terecht zijn gekomen, kon ik over mijn moeders familie vrij veel te weten komen vanaf het jaar 1733, waarin voor het eerst de naam Valkring in een koopakte wordt vermeld.3 Mijn grootmoeder Maartje Oudejans was geboren in de Beemster op 15 maart 1840. Haar ouders, Pieter Oudejans en Maartje de Wit, woonden daar aan de Volgerweg op een boerderij met de merkwaardige naam Het Rook hol. Maartje Oudejans had in elk geval twee broers, Jan en Theodorus, en twee zusters. Van Jan Oudejans weet ik alleen dat hij ongehuwd op een boerderij in de Beemster woonde. Grootmoeder erfde 10.000 van hem. Theodorus Oudejans (1845-1906) was gehuwd met Catharina Wessels; ze hadden een groot gezin. Toen ik eens met mijn vader op bezoek was op zijn boerderij, zei hij, blijkbaar om me op mijn gemak te stellen: het stinkt hier van de jongens Van de zusters van grootmoeder weet ik bijna niets. Een van hen was getrouwd met Piet Stadegaard die in het gehucht Het Kalf woonde. Mijn moeder mocht daar in haar jeugd gaan logeren en dan werd er met bootjes gevaren op de Zaan. Ze hadden twee dochters, Neel en Guurt (Stadegaard) die tijdens de eerste Wereldoorlog in Ilpendam woonden. Ik mocht eens met mijn moeder mee met de stoomtram van Alkmaar (via Purmerend) naar Ilpendam. Het waren merkwaardige vrouwen met een fenomenaal geheugen op het terrein van de familierelaties. Mijn moeder kende ook veel mensen in Noord-Holland, en bij zo'n bezoek werd er weer eens behoorlijk 'bijgepraat'. Een andere zuster van mijn grootmoeder was gehuwd met Klaas Kuyper. Hun dochter Johanna Maria Kuyper (Kwadijk 1839) was getrouwd met Jan Roelofsen, die een slagerij had in Purmerend. Maartje Oudejans huwde op 13 januari 1870 (dus op 29-jarige leeftijd) met Gerrit Valkering, die toen al 56 jaar oud was. Ze kregen zeven kinderen en woonden tot grootvaders dood in 1904 op De Bleek. Grootmoeder bleef daar nog tot 1909, in welk jaar ze zoals vermeld naar de Hereweg verhuis de. Grootmoeder was een zeer verstandige vrouw met veel belangstelling voor haar kinderen en kleinkinderen. Ik kwam vaak bij haar op bezoek, Geestgronden, 5 (1998), nr. 3/4 107

Geestgronden - Egmonden | 1998 | | pagina 49