In het midden van de negentiende eeuw was het huis dat grootmoeder had betrokken, bewoond geweest door Caspar Henricus Witte en zijn echtgenote Lucia Valkering (1810-1887, red.), de zuster van mijn grootvader. Van de herkomst van Caspar Witte ontbreken me de gegevens.2' Hij moet echter een ontwikkeld man zijn geweest, blijkens zijn nagelaten boeken en bescheiden. Hij ontving het Sacrament van het H. Vormsel in de Amsterdamse kerk genaamd Het Stadhuis van Hoorn op het Singel, een Dominicaner-statie, op 28 juni 1833 uit handen van Antonius Antonucci. vice-superior der Hol- landsche Zending. Ik meen me nog te herinneren dat er van de tuin achter grootmoeders huisje een uitgebreide plattegrond was, waarop alle bomen en planten waren ver meld. Misschien dat huis en tuin een ontwerp waren van Witte en zijn vrouw. Van mijn moeder heb ik vernomen dat oom Cas en tante Sijt daar altijd hebben gerentenierd, en dat het echtpaar geen kinderen had. Ze ont vingen altijd graag bezoek van hun broers en andere vrienden. Volgens mijn moeder zouden ze ooit samen met Sijtjes broers Gerrit en Jacob Val kering, al dan niet vergezeld van hun vrouwen, een reis naar Duitsland heb ben gemaakt. Dat geeft grond aan mijn vermoeden, dat de familie Valkering oorspronkelijk uit Duitsland afkomstig is. Een andere aanleiding voor dit vermoeden was dat in grootmoeders huisje een ingelijste plaat hing met een 'Ansicht von Bonn'. Het was vermoedelijk een kopergravure want er stond onder: 'gez(eichnet) von C.Gapp en gest(ochen) v. L.Weber Het was net zo'n soort lijst als die waarmee bij de familie eigengemaakte (door grootmoeder?) bor duursels waren ingelijst. Het lijkt me niet zo waarschijnlijk dat je toen voor stellingen als die van Bonn in Noord-Holland kon kopen en ik denk eerder dat de plaat in Duitsland is gekocht als aandenken aan een gemaakte reis. In de erkerkamer in een ondiepe kast vond ik, behalve boeken en tijdschrif ten, een groot aantal akten geschreven op perkament. Ze waren verzameld in een bont linnen zakje, dat stikkenbuul werd genoemd (want daarin nam vroeger een werkman zijn boterhammen mee naar zijn werk). Ook vond ik verschillende boedelscheidingen van 1808 en later, op gewoon papier geschreven. Alles moet hebben toebehoord aan Caspar Witte, die kennelijk min of meer de administrateur van de familie Valkering is geweest, want van zijn hand zijn verschillende onderlinge afrekeningen tussen de gebroe ders Valkering. Waarschijnlijk is alles na de dood van Witte gewoon in het 106 Geestgronden, 5 1998), nr. 3/4

Geestgronden - Egmonden | 1998 | | pagina 48