Rustend bollenteler Jan Hopman haalt in zijn serie herinneringen op over de bol lenteelt in de duinen. (Red.) J. Hopman BOLLENTEELT OP DE EGMONDSE GEESTGRONDEN (4) De laatste jaren hoort men natuurbeheerders van het duingebied vaak ver kondigen, dat de door overbemesting ontstane humuslaag op duinlandjes die tot zo'n twintig jaar geleden nog in gebruik zijn geweest, verwijderd moet worden. Doel is de oorspronkelijke, magere grond weer terug te krij gen om de oude duinvegetatie weer kansen te bieden. Dat brengt mij ertoe iets te vertellen over het ontginnen van duinterrein tus sen 1900 en 1950. Tot voor de oorlog werd in het duingebied even ten zui den van Bergen aan Zee nog land ontgonnen. Ervaren mannen zochten niet zo ver van de zeeduinen de vlakke stukken uit. Eerst werden de aanwezige doornstruiken verbrand. De andere ruige gedeelten werden zonder verbran ding omgespit. Dat leverde meer humus op. Waarom gebeurde dat zo dicht mogelijk achter de zeereep? Het schijnt zo te zijn, dat het nodige fosfaat en ook nitraat met storm over het duin vanuit zee worden aangevoerd. Daarom zullen de plannen van de natuurbeheer ders wel tot mislukken gedoemd zijn. Onze ervaring is, dat na enkele jaren de braamstruiken weer de overhand zullen krijgen! Op de nieuw ontgonnen landjes werden eerst aardappels geteeld. Deze duinzandaardappels waren in Amsterdam veel gevraagd. Tijdens de vakan tie moest iedereen assisteren (zie afb. 18) Families sloten een soort samenwerkingsverband. Zo werd er ook een tracé voor een weg dwars door een duin heen gelegd, naar het land dat wij De derde paal noemden. Het liep langs Transvaal tot de grens van Egmond. De grond daar werd door de familie De Groot (De Bels) gepacht. Er was ook een pad dat van Egmond aan Zee liep naar Amerika. Daar stond de grenspaal tussen Egmond en Bergen, oftewel tussen het grondgebied van Six en Van Reenen. In december 1939 moesten wij bij strenge vorst door een duin heen graven. Het was niet zo moeilijk, want het zand moest met Geestgronden, 5 (1998). nr. 3/4 85

Geestgronden - Egmonden | 1998 | | pagina 27