Afb. 16: Het voormalige raadhuis in Egmond aan Zee Toen in de jaren vijftig een groter raadhuis in Egmond aan den Hoef echt nodig was, werd gekozen voor een lokatie op een meer opvallende plek dan voorheen; namelijk de Herenweg, de hoofdweg van het dorp. Het was niet voor niets dat de rooms-katholieke kerk al vanaf 1912 haar plek aan de Herenweg had. Hoewel er op dat moment geen sprake was van een vorm van 'concurrentie' met de kerk, kan toch een meer bewuste houding van het dorpsbestuur ten aanzien van de kerk gevoeld worden. Toen na het samengaan van de Binnen-Egmonden met Egmond aan Zee in 1978 een nieuw gebouw moest worden gevonden, was het niet mogelijk een gebouw van formaat in het centrum van de drie dorpskernen te vinden. Gelukkig kwam midden jaren tachtig het voormalige koloniehuis Zwarten dijk vrij, dat aan de noordzijde van Egmond aan Zee gelegen was op een duin. Uitkijkend (en daarmee indirect wakend) over het gehele dorp en met een architectonische allure die ook in deze tijd nog zeker gevoeld wordt, werd het door het toenmalige bestuur indrukwekkend genoeg bevonden om datgene uit te dragen dat paste bij een gemeentebestuur van die orde. Ironisch genoeg heeft dit zwaartepunt aan de noordzijde van het dorp een tegenhanger aan de zuidkant gekregen. Werd het zuiderduin aan deze zijde van het dorp aanvankelijk nog gesierd door twee aardige koloniehuizen, sinds het begin van de jaren negentig is hier een ontwikkeling gaande die geen enkele Egmonder kan zijn ontgaan. De machtsstrijd die hier wordt uit gevochten tussen noord en zuid is hier wel heel duidelijk waarneembaar! 82 Geestgronden, 5 (1998), nr. 3/4

Geestgronden - Egmonden | 1998 | | pagina 24