Prinsen- en Keizersgracht met de fraaie koopmanshuizen is in die tijd opge trokken. Tot op de dag van vandaag is die grachtengordel bepalend voor Amsterdams plattegrond en het beeld van de stad. Schiphol Als de hierboven geschetste manier van kijken naar gebouwde elementen op de moderne tijd toegepast wordt, valt te constateren dat tegenwoordig niet zozeer kerken en vorsten het stadsbeeld bepalen, maar dat vooral de economische macht het voor het zeggen heeft. De groei van bijvoorbeeld Schiphol die ondanks zoveel verzet gewoon maar doorgaat, geeft aan dat zelfs het landsbestuur niet tegen de druk van zo'n economische grootmacht is opgewassen. Machtsverhoudingen in Egmond Gekomen van ver arriveren we dan toch uiteindelijk in Egmond. Want ook op dorpsniveau, dichtbij huis werkt dit proces van uitoefening van psycho logische macht door middel van architectuur. Zelfs in een relatief klein dorp als Egmond zien wij dat door bijvoorbeeld de grootte, hoogte of monumentaliteit van een gebouw, maar ook door de situering ten opzichte van andere gebouwen veel over de machtsverhoudingen tot uiting komt. Als er eenmaal ook bij het kijken in de eigen omgeving bewust op gelet wordt, leidt het lezen van deze taal van de architectuur eigenlijk tot heel vanzelfsprekende inzichten. De Egmondse abdij Wie de geschiedenis van Egmond kent, weet dat de plaats haar ontstaan te danken heeft aan de beroemde middeleeuwse abdij, die in de tiende eeuw werd gebouwd. De abdij beheerde een groot grondgebied. Door zijn voorko men en afmetingen was het in zijn glorietijd een groots gebouw dat van verre was te zien. Lange tijd heeft het gebouw heel Egmond beheerst (afb. 10). Toen de abdij in 1215 om haar grondgebied te beschermen een kleine ver sterking bouwde ter plekke van de huidige Siotfundamenten, heeft zij niet kunnen vermoeden dat dit bouwwerk in de driehonderd jaar daarop zou uit groeien tot het fraaie en grootse kasteel van de Egmondse adel. De Abdij heeft in die periode aan macht ingeboet ten opzichte van het geslacht Egmont. 76 Geestgronden, 5 1998), nr. 3/4

Geestgronden - Egmonden | 1998 | | pagina 18