Anita van Breugel, als monumentendeskundige werkzaam bij de gemeente Egmond. belicht op persoonlijke titel voor Geestgronden aan de hand van bui tenlandse, Nederlandse en Egmondse voorbeelden, of en zo ja in hoeverre gebouwen van macht getuigen. (Red.) A.M. van Breugel ARCHITECTUUR EN MACHT Architectuur vertelt een verhaal, en dat is veelal ook het verhaal van de macht. De Duitse wetenschapper Wolfgang Braunfels heeft in zijn boek Abendlandische Stadtbaukunst. Herrschaftsform und Baugestalt (Köln, 1977) aangegeven dat uit de architectuur van een stad of dorp veel is af te lezen van vroegere - en soms zelfs nog van actuele - machtsverhoudingen. In zijn boek doet hij dat aan de hand van een aantal Europese steden. Het blijkt dat zijn theorie niet alleen voor grote steden geldt, maar op alle niveaus is door te trekken en zelfs geldt voor kleinere dorpen zoals Eg- mond. Eerst wil ik proberen dit verschijnsel in de architectuur te verduide lijken met een aantal voorbeelden uit het boek van Braunfels. Daarna zal ik aan de hand van Egmondse gebouwen iets over de afleesbare machtsver houdingen alhier vertellen. De taal van de architectuur Een gebouw is op te vatten als een uiting van degene die wil bouwen of laat bouwen. Iemand die iets bouwt, kiest voor een vorm waarmee hij of zij zich kan identificeren. Zo is de verschijningsvorm van een stad of dorp ook een uiting van degenen die er heersen of hebben geheerst. Machthebbers hadden en hebben - vaak onbewust - een verlangen om een bepaalde ideo logie, levenshouding of politiek in de gebouwde omgeving tot uiting te brengen. Nergens is dit formeel erkend of vastgelegd, maar het is een psy chologisch gegeven dat zich - als de beschouwer zich er eenmaal van bewust is - voor interpretatie leent. Welke middelen of combinatie van mid delen hanteerde de architectuur om dat doel te bereiken'? Vaticaanstad Een voorbeeld waar duidelijk gewerkt is met de taal van de architectuur is de stad Rome en dan met name Vaticaanstad. Hier is een sterke invloed merkbaar van de religieuze macht van het pauselijk gezag. De Sint Pieters- 72 Geestgronden, 5 (1998), nr. 3/4

Geestgronden - Egmonden | 1998 | | pagina 14