Piet Mooy (66). geboren Egmond-Binder en al meer dan dertig jaar wonend op Terschelling, zet zijn in Geestgronden jrg. 4, nr. 3/4 (december 1997) begon nen verhalen over vroeger voort. (Red.) P.C. Mooy HERINNERINGEN VAN EEN OUD-EGMOND-BINDER AAN DE TWEEDE WERELDOORLOG Het begon allemaal met de mobilisatie in augustus 1939. Van de gemeente kregen we een stencil waarin ons werd verzocht op zolder een emmer zand, een emmer water, schep en dweil neer te zetten om in geval van brand door brandbommen de zaak meteen te kunnen blussen. In de vroege ochtend van 10 mei 1940 vlogen de bommenwerpers zo laag dat je de piloot kon zien zitten. Zij hadden hun bommen gelost boven het vliegveld van Bergen. De daar gelegerde soldaten konden niets doen, want toen zij de munitiekisten te voorschijn haalden bleek daar zand in te zitten; in plaats van kogels voor het afweergeschut. De volgende dag kwamen evacués uit Loosdrecht aan, die hier ingekwartierd werden. Zij hadden hun huizen moeten verlaten, omdat die binnen de waterlinie lagen. Op 14 mei volgde de capitulatie, de Loosdrechters konden weer naar huis en de Duitsers vorderden stallen en de barakken van het voormalige werklozenkamp, gele gen achter het jachthuis tegen de nollen van Vredesteijn. (Voor de oorlog waren hier werkloze jongeren ondergebracht die onder de leiding van Jan Sneekes uit de Langedijk de nieuwe boerderij van de abdij aan de Venne- watersweg bouwden.) In de barakken werd paardenvolk gehuisvest en de paarden werden gestald in schuren van de omliggende boerderijen. In de duinen werden mijnenvelden aangelegd. Verder kreeg het landschap een heel ander aanzien door de Duitse oorlogsmaatregelen. Vanaf het Woud tot voorbij de Zanddijk werd een tankgracht gegraven. In de Hoeverweg en de Zeeweg werd deze onderbroken door zware betonnen muren en uitsteeksels in het beton met ijzeren punten. De Vennewatersweg werd zo'n 40 meter ten oosten van het Molenhuis doorgestoken. Eerst werd een houten loop bruggetje gemaakt, maar dit werd later weer verwijderd en vervangen door een vlet, die je langs een ketting over de gracht trok, om de tocht van of naar Heiloo te kunnen voortzetten. nr. 1 Geestgronden. 5 (1998), nr. 1 3

Geestgronden - Egmonden | 1998 | | pagina 5