KORT NIEUWS Stichting Standbeeld Lamoraal van Egmont De Stichting Standbeeld Lamoraal van Egmont is na de plaatsing van het beeld niet op haar lauweren gaan rusten. Zij organiseert van 6 tot 21 juni in dorpshuis Hanswijk een zogenaamde Terugblik: een tentoonstelling van het beeldmateriaal rond het standbeeldproject (foto's, videofilms en televisie opnamen). In samenwerking met Jan Lute wordt een historische expositie rond de persoon Lamoraal voorbereid. Verder werkt de stichting nog aan de belichting van het beeld, het aanbrengen van een wapen in kleur aan de oostkant van de sokkel, plaatsing van informatiepanelen op de oever en herinrichting van de directe omgeving van het Lamoraalbeeld. De Stichting Standbeeld heeft voor 12,50 per stuk nog exemplaren te koop van het 26ste en het 30ste jaarboek van de Zottegemse Culturele Kring, waarin het verhoor en de veroordeling en terechtstelling van Lamoraal uitvoerig wor den gedocumenteerd (tel. 072-506.4692).Q Werkgroep Behoud Cultuurhistorische Waarden Begin 1997 is door een viertal verontruste leden van historische groeperin gen in Bergen, Egmond en Schoorl een Werkgroep Behoud Cultuurhistorische Waarden Herinrichtingsgebied Bergen-Egmond-Schoorl opgericht. De vier vonden, dat bij de herinrichtingsplannen voor het landelijk gebied tussen Hondsbossche Zeewering en Castricum de cultuurhistorie te weinig aan dacht kreeg. De werkgroep streeft naar het behoud van het oude polderlandschap, dat in de studie Levend Verleden (achtergronddocument nr. 3 van het Natuur beleidsplan 1989) van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij wordt aangemerkt als een van de speerpuntgebieden. De Natuurbescher- mingsraad, de Universiteit van Amsterdam en het Staringcentrum plaatsten het landschap in het herinrichtingsgebied in de top 10 van Nederland. De ontwikkeling van het agrarische cultuurlandschap is in het Nederlandse kustgebied (dat wil zeggen: in de binnenduinrand en de aangrenzende geest- en strandvlakte-ontginningen) op de meeste plaatsen niet meer aan het landschap af te lezen. Het landelijk gebied van Bergen, Egmond en Schoorl vormt daarop nog een uitzondering. In het gebied liggen resten van de middeleeuwse veenontginning, voorma lige dijken ter bescherming van de strandwallen wegens zee-inbraken via Geestgronden, 5 (1998), nr. I 25

Geestgronden - Egmonden | 1998 | | pagina 27