m EGMOND HOEF GEM. EGMOND "EUROPESE gen sluiten daarom verband met het Oudnederlandse munte 'berg, vlucht- berg' niet geheel uit. Maar de verklaring van de naam als een samenstelling van 'monding' en de waternaam Egge vinden zij aannemelijker. De oudste vorm Ekmunde heeft volgens Van Berkel en Samplonius geen betrekking op Egmond-Binnen, maar slaat op de oorspronkelijke bij de hui dige Adelbertusput gelegen nederzetting. Die raakte eind 10de eeuw over- stoven. Nadat graaf Dirk 1 rond 925 het gebeente van de Heilige Adelbert had laten overbrengen naar de kerk in Hallem, werd deze plaats voortaan Egmond genoemd. De toevoeging 'binnen', 'binnenwaarts gelegen' (ter onderscheiding van Egmond aan de Hoef en Egmond aan Zee), verschijnt pas in de late middeleeuwen. Hoef in Egmond aan den Hoef komt vrij vaak voor en betekent 'hoeve, boerderij'. Een bron uit 1465 spreekt van op den Hoef in den ban van Egmond'. Afb. 8: Een plaatsnaambord van Egmond aan den Hoef, dat door de samenvoeging van Egmond, Bergen en Schoorl over enkele jaren historische waarde kan krijgen (foto uit Historische Bibliotheek Jan Lute) Egmond aan Zee komt in 1514 voor als Egmondt up tzee en in 1639 als Egmont op Zee. Dat betekent: het aan zee gelegen Egmond. Rinnegom verwijst waarschijnlijk naar 'heem' (=woonstede) van Rinno. Dat is een verkorte vorm van Reinhard. De nederzettingsnamen op -heem, - hem, -urn (vergelijk Bakkum, Castricum) stammen uit de vroege middel eeuwen (tot en met de tiende eeuw). Wimmenum is volgens de taalkundigen terug te voeren op de aanduiding 'plaats bij water met veel teenwilg' wime Bakkum wordt verklaard als woonplaats (heem) op een hoogte. Geestgronden, 5 (1998), nr. 1 15

Geestgronden - Egmonden | 1998 | | pagina 17