Krijt of de Krijthoeve, van ouds de plaats waar de kampstrijd werd gehou den, als het godsoordeel met de wapenen werd ingeroepen. Ook over den eigendom van dit veld hebben de Heeren van Egmond met de abten langen tijd getwist. Ten jare 1451 beslisten een aantal edelen, als scheids- regters opgeroepen, dat het den Heer toebehoorde, maar dat hij 't niet bebouwen noch beplanten mogt. Een paar eeuwen later werd het niettemin door het dorpsbestuur beplant... "2 Middeleeuws toernooiveld? Kloppen deze historische aantekeningen van voorloper Craandijk? Ja, gro tendeels wel. In het Historisch Kadaster van de Binnen-Egmonden wordt bijvoorbeeld een attestatie (getuigenis) van 28 januari 1722 uit het nota rieel archief aangehaald. Daarin staat nadrukkelijk vermeld: "De Krijt altijd toebehoord heeft aan het dorp. De ypen en linden die erop staan, zijn voor ongeveer 60 jaar geleden op order van de regenten geplant, speciaal de ene regel linden langs de muur van de plaats van de heer Minnes te Hoorn, van de Langestraat tot de steeg."3 Met de Langestraat wordt hier de huidi ge Abdijlaan bedoeld, met de steeg de Boonakkersteeg en met 'de plaats van de heer Minnes' te Hoorn het in 1822-23 helaas afgebroken buiten Zorgwijkook wel het Hooge Huys aan de Krijt genoemd en in een trans- portacte uit 1754 omschreven als een Heerenhuis met stal, koetshuys, tuin en tuinmanswoning, benevens een speelhuis met erf daar tegenover "4 Verder blijkt inderdaad uit een oorkonde van de abdij dat er hier op 16 augustus 1451 een uitspraak gedaan werd in het taaie geschil tussen de abt van het klooster en de heer van het Slot op den Hoef. Adellijke scheids rechters bepaalden toen dat het Krijtt, gelegen tussen het kerkhof en het dorp Egmont, een leen is van de Heer van Egmont, maar dat hij dit onbe- timmerd moet laten".5 Pater J. Hof, de Egmondse benedictijner abdijhistori cus heeft het over het Krijt, een stuk grond voor de abdijkerk, dat aan het hospitaal toebehoorde." Dat hospitaal, voor het eerst in 1239 vermeld, hoorde wel bij het klooster maar stond er apart van. Het bezat een eigen tuin, begraafplaats en kapel. Een verklaring uit 1538 noemt het een gast- huys in de Herenstraat voor zeker schamele luiden hebbende haere alimentatie altoos uit de abdye voors."h Met de Herenstraat wordt volgens Hof de huidige Abdijlaan bedoeld. Het Historisch Kadaster situeert de Gasthuistuin in het grote blok tussen de Abdijlaan (vroeger Lange- of Kerkstraat genoemd), de oprijlaan naar de huidige abdijkerk (voorheen respectievelijk deels Weg naar 't Klooster en Voetpad over 't Klooster 56 Geestgronden, 4 (1997), nr. 3/4

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 6