Afb. 2: Deze ansicht uit de jaren 1910 geeft een sfeervol beeld van het begin van het Voetpad over 't Klooster. Het meisje dat links komt aanlopen van de Weg naar 't Klooster hoeft het klaphek van deze Eigen Weg niet meer te openen: het draaihek staat al wijdopen. Op de achtergrond het Nederlands-hervormde kerkje uit 1836. Rechts en uit beeld zou in 1933-1934 de benedictijner priorij en latere abdij verrijzen. deel van de Gasthuistuin heeft men het over een 'lijweg' aan de oostzijde.5 Rond 1900 was het pad aan beide zijden afgesloten met respectievelijk een houten klap- en draaihek. Het was namelijk een particulier pad langs de vroegere abdij waar dorpelingen vanouds 'gedoogd' werden. Het stond in 1916 op de nominatie om evenals vele andere dorpswegen als openbaar toegankelijk voetpad in de nieuwe Ligger der wegen opgenomen en geco dificeerd te worden, en wel onder nummer 22. Een citaat uit het onder- zoeksrapportje van de Hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat de dato 30 oktober 1916: "Wat de oorsprong van den weg No. 22 geweest is, is mij onbekend. Zeker is evenwel, dat sedert menschenheugenis daarvan een vrij gebruik gemaakt is als voetpad. Vroeger, vóór het gebruik van rijwielen en het bestaan der tramlijn Egmond - Alkmaar, had het pad meer beteekenis dan tegenwoor dig. De menschen uit het dorp maakten toen, wanneer zij zich te voet naar Alkmaar begaven, veel gebruik van dit pad ter bekorting van den afstand. Twee van Egmond-Binnen daaromtrent geraadpleegde bewoners van meer dan 70-jarigen leeftijd getuigden, dat zij sedert hun prille jeugd steeds het pad met den rijweg gekend hebben in zijn tegenwoordigen staat, en van het voetpad geregeld en ongestoord gebruik hebben gemaakt. Bij het bezoek 34 Geestgronden, 4 1997), nr. 2

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 8