gemeente al sinds mensenheugenis door voetgangers gebruikt werd en als "een toepacl dient voor lieden die van de buurt Egmond-binnen langs de Egmondervaart de aldaar gelegen landerijen wenschen te bezoeken of die, wat den laatsten tijd een zeldzaamheid is - te voet naar Alkmaar willen gaan. Voor dit laatste doel was het pad vroeger van meer betekenis. Vooral door veldarbeiders wordt echter van het pad een vrij geregeld gebruik gemaakt.2 De Sint Adelbertstiehting kreeg hier dus nul op rekwest. Maar bij een ander voetpad slaagde zij er uiteindelijk wèl in voetgangers van haar terrein te bannen. Voetpad over 't Klooster Als de Binders in de jaren rond 1900 te voet vanaf De Krijt. Lange- of Kerkstraat (nu Abdijlaan) of Kloosterweg naar de Vennewatersweg wilden doorsteken om zo de snelste weg naar Heiloo nemen, dan gebruikten zij daarvoor het Voetpad over 't Klooster (zie afb. 1 Oudere Egmond-Binders herinneren zich nog. dat Willem Liefting 1892- 1935) het huisje aan het begin van het voetpad bewoonde. Hij was eerst tuinder, arbeider en later kruidenier en was gehuwd met Trijntje van den Berg (1935-1943). Het is nu moeilijk voorstelbaar maar de Binders liepen toen in een vrij open landschap. Links had de huidige abdij (gebouwd in 1933-34) met haar kerk. boerderij (1945-1950) en hoog opgaand geboomte het zicht over de Vennewaterspolder nog niet benomen.3 Rechts strekte de Gasthuistuin (genoemd naar het gastenverblijf van het oude klooster) zich helemaal tot de Peperstraat uit: de huizenrij aan de latere Dom. J. Huybenlaan was er nog niet.4 Het pad, 159.50 meter lang en 1.20 meter breed functioneerde deels ook als karrenspoor of 'groene weg' voor de rond 1600 gebouwde Kloosterboerderij en lag op een niet afgegraven, wat hogere strook land van ongeveer 5 meter breed. Dat kan wijzen op een oude verkeersfunctie. Als men het Historisch Kadaster van de Binnen-Egmonden (de zogenaam de 'Dikke van den Berg') er op naslaat dan is er in een transportakte van 1649 al sprake van een 'recht van notweg' (dat wil zeggen een 'genotsweg' of uitweg over andermans land voor het tijdelijk vervoer van de oogst) dat kennelijk bij deze boerderij hoorde. In 17e en 18e eeuwse aktes van een 32 Geestgronden. 4 (1997), nr. 2

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 6