Wandelende historicus Vladimir Mars vervolgt hieronder zijn serie over oude Egmonder voetpaden. In Geestgronden jrg. 3, nr. 3/4 verhaalde hij van de geschiedenis van de 'wandelende takken' van de Hoevervaart en zijn jaag- en zijpaden. In Geestgronden jrg. 4, nr. 1 besprak hij de paden van de Bindervaart. In deel 3 nu het relaa.s over enkele verdwenen voetpaden in de buurt van de Egmonder abdij, zoals het Voetpad over 't Klooster en het Landpad over de Wingerd. (Red.) V. Mars OUDE VOETPADEN IN DE EGMONDEN (3) In het vorige nummer concludeerde ik dat Egmond een vrij grote mate van continuïteit in zijn 'looprechtenheeft gekend, zeker vergeleken met het trieste lot van onverharde voetpaden in bijvoorbeeld West-FrieslandDat geldt ongetwijfeld voor de kilometers lange jaagpaden langs de beide Egmonder vaarten, die begin vorig jaar door de gemeente voor een groot deel in hun openbaarheid hersteld werden. Maar voor de voetpaadjes in of vlakbij de bebouwde kommen is die continuïteit bij nader onderzoek wat minder groot dan ik aanvankelijk dacht. Om allerlei redenen zijn daar rela tief veel paden gesneuveld. Hieronder wil ik de situatie aan de oostkant van Egmond-Binnen in ogenschouw nemen. Een stukje Binder pad-vinderij. Sint Adelbertstichting als vijand van voetpaden Vorige keer eindigde ik met het Voetpad over de Groote Weideeen afsteek- je van de Bindervaart naar de Weg naar de Oude Schulpstet (tegenwoordig De Doelen geheten). In 1916 had het bestuur van de Sint Adelbertstichting, sinds 1911 eigenaar van deze Groote Weide bezwaar aangetekend tegen het voornemen van de overheid om dit pad voortaan als openbare weg te bestemmen en onder nummer 59 in de Ligger der wegen op te nemen - een losbladig en kaartrijk wegenregister, dat toen in ontwerp 'ter visie' lag, zoals voorgeschreven door het provinciale Reglement op de Wegen in Noord-Holland uit 1893. Zowel gemeente als provincie was hier niet voor te vinden. Burgemeester en wethouders wilden dit pad behouden aangezien het "sinds mensenheugenis in gebruik is."1 De hoofdingenieur van Provinciale Waterstaat van Noord-Holland (PWS NH) meldde na onderzoek ter plaatse in een brief van 6 januari 1917 aan Gedeputeerde Staten (GS), dat dit pad al sinds 1821 op kadastrale en topo grafische kaarten voorkwam, volgens de 87-jarige oud-veldwachter van de Geestgronden, 4 (1997), nr. 2 31

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 5