Beide voetpaden zijn na de oorlog verdwenen en tot nog toe heb ik er geen illustraties van kunnen vinden. Het eerste deel is opgeslokt door een lelijke uitbreiding van de kaasfabriek. Het is niet in de opvolger van de Ligger der wegen (1916-1942), de zogenaamde Wegenlegger (1942-heden) opgeno men, omdat deze zich beperkte tot wegen buiten de bebouwde kom, con form de Wegenwet van 1930. Het tweede deel kon ik in het veld of kavel- patroon niet meer terug vinden. Het is op 24 november 1954 door de gemeenteraad als weg nr. 43 aan de openbaarheid onttrokken en een jaar later met toestemming van Gedeputeerde Staten uit de wegenlegger geschrapt. Op verzoek van de boerenfamilie Bommer, die in een brief van 6 oktober 1954 vond dat dit pad hun weiland 'in twee gerende stukken ver deelt, waardoor de bewerking zeer moeilijk is.De raad voegde daar zelf nog aan toe dat: het Landpad alleen als voetpad wordt gebruikt; dat door onttrekking van genoemd pad aan het openbaar verkeer sleehts een omweg van 150 meter gemaakt moet worden; dat de te gebruiken wegen, n.l. de Doelen en Luilaantje, beide verhard zijn en in uitstekende staat ver keren... Met andere woorden: een onverhard voetpad past niet meer in deze tijd van asfaltering en moderne landbouwmachinerie. Egmond moet met zijn tijd meegaan. Het bezwaarschrift van 9 bewoners van de Doelenweg de dato 11 november 1954 viel dan ook niet in goede aarde: Ons bezwaar is als volgt: Voor kinderen en oude mensen is het nu bestaande pad een prachtige verkorting van de route naar het dorp en wij zien niet goed in, waarom nu ineens een al tientallen jaren bestaande bestaand pad, dat ons veel gemak bezorgd heeft, nu moet verdwijnen. Daarmee was een aardig en historisch doorsteekje van de dorpskern naar de Doelenweg voorgoed van de baan. Achteraf gezien jammer, want het had goed kunnen aansluiten bij het nieuwe tracé van het Bindervaartpad dat de gemeente vorig jaar verlegd heeft van het begin van de vaart, bij het vroe gere Stet of Binderhaventje aan de Kloosterweg, naar het oosteinde van de Doelenwegbij het Metewegje en het vroegere Schulpstet aan de Schulpvaart. Sint Adelbert Grand Cru Toch blijft de naam 'Wingerd' voor dit pad me intrigeren. Zouden de mon niken van de abdij hier ooit met een wijngaard begonnen zijn? Om een 38 Geestgronden, 4 (1997), nr. 2

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 12