Zoals in Geestgronden jrg. 3, nr. 3/4 beloofd, vervolgt historicus en wandeldes- kundige Vladimir Mars zijn serie over oude, Egmondse voetpaden met een relaas over zijpaden van de Bindervaart. De schrijver houdt zich aanbevolen voor aanvullende informatie (tel/fax: 020 - 6841282). (Red.) V. Mars OUDE VOETPADEN IN DE EGMONDEN (2) De wandelende Bindervaart op de voet gevolgd Als we het jaagpad aan de noordkant van de Hoevervaart vanuit Egmond aan den Hoef richting Alkmaar belopen, kunnen we vlak voor boerderij Halfweg rechtsaf slaan over de hoge kwakel- of kippenbrug naar de westka de van de (nieuwe) Bindervaart. Onlangs is deze voetbrug vernieuwd, zodat de kwalificatie 'Volmaakte Brug' op 't Hyló-er Rijskaartje van 1704 weer geheel van toepassing is.' Deze westtak van de Bindervaart dateert van na de droogmaking van het Egmondermeer; hij is dus laat-16e eeuws.2 We kruisen een hreed geasfalteerd fietspad dat voor de oorlog nog als onverhard Voetpad naar Egmondbinnervaart te boek stond, in het verlengde van het oude Zomerdijkje (zie ook afb. I).3 Als overstapjes fungeren nu half vergane stukken biels, in de jaren 1980 al geplaatst door waterschap Het Lange Rond. Bij het tweede voetbruggetje zien we rechts een gemaal. Hier stond vroeger de Sammersmolen, vanwaar een voetpad richting Rinnegom liep. Dat pad liep door het oosteind van de Sammerspolder via de Sam- merhoeve naar het (Rinnegommer) Vennewater. Het was deels een groen karrespoor, deels een schelpweg langs het gelijknamig veenstroompje in het verlengde van de Rinnegommerlaan. Het Vennewater stond in 1916 wèl op de Ligger der Wegen, het Sammers- pad niet.4 Waarschijnlijk was hier sprake van een particulier recht van over pad, dat in een contract tussen molenaar en landeigenaar was vastgelegd. Op een oude stafkaart uit 1892-1905 is het pad duidelijk weergegeven.5 Het Vennewater is in 1942 om onduidelijke redenen niet meer als openbare weg in de Wegenlegger opgenomen. Zo werd - ter vermindering van de verwarring? - de naam voortaan exclusief gereserveerd voor de Venne- watersweg van Egmond-Binnen naar Heiloo. Iets voorbij de huidige Heilooër Zeeweg (een rechtlijnige Crisisweg uit de jaren dertig) ontmoette de Nieuwe de Oude Bindervaart om vervolgens nr. 1 Geestgronden, 4 (1997), nr. 1 3

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 5