De heer H.G. Mos uit Luxemburg had uit de overlevering binnen zijn familie gehoord over het bezit van de heerlijkheid Egmond. Hij ging op zoek naar nade re gegevens over dit voormalige familiebezit en stuurde de resultaten aan Geestgronden toe. (Red.) H.G. Mos DE HEERLIJKHEID EGMOND In 1917 verkochten mijn grootvader Jan Cornelis Gülcher en zijn broer Mr. Jan Marie Gülcher de Heerlijkheid van de Drie Egmonden en Rinnegom. Zij waren Heer van Egmond, doch voerden die titel niet. In het familiear chief Gülcher was niets over dit Egmonds bezit te vinden.' Dus ben ik op onderzoek uitgegaan. De Heerlijkheid Egmond was het oorspronkelijke gebied van het gelijkna mige geslacht, waaruit behalve de laatste hertogen van Gelre ook de graven van Buren ontsproten. Een van de heren van Egmond werd in de 15e eeuw in de gravenstand verheven. Het rechtsgebied van dit graafschap omvatte behalve de drie Egmonden met Rinnegom ook Bakkum. Huisduinen, Petten, Warmenhuizen, Haringcarspel en Oudcarspel. Een der laatste gra ven van Egmond was de bekende Lamoraal, die in 1568 te Brussel werd onthoofd. In 1573, ten tijde van het beleg van Alkmaar, werden op bevel van Sonoy het Slot op den Hoef en de Abdij te Egmond-Binnen in brand gestoken om de Spanjaarden te beletten zich daar te nestelen. De ruïnes van beide gebouwen bleven nog ruim twee eeuwen staan. Een jongere zoon van Lamoraal, die evenals zijn oudere broer in de Zuide lijke Nederlanden was gebleven, was wegens hoge schulden genoodzaakt tot verkoop van zijn Egmondse bezittingen. Uiteindelijk verkregen de Staten van Holland in 1607 het graafschap Egmond, dat als domeingoed in beheer bleef. Een graaf van Egmond is er daarna nooit meer geweest. Het geslacht van de graven van Egmond stierf in de mannelijke lijn uit. In 1722 gingen de Staten over tot openbare veiling van een aantal heerlijk heden, waaronder die van Rinnegom en de Egmonden. De laatste werd aan geboden als ambachtsheerlijkheid. Dat betekende een verlaging in status.2 Koper was Gerard van Egmond van der Nijenburg, die voor de heerlijkheid 16 Geestgronden, 4 (1997), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 18