was. Op de heerlijke geur van gebakken vlees kwam Lies, zuster Elizabeth, af. Zij was novicemeesteres en moest de nieuwkomers begeleiden. Ze was klein, kwam uit Amsterdam, had bruine oogjes. Ze was klokkenluidster en het be langrijkste was. dat ze altijd alles goed vond wat ik bedacht, overdag of 's nachts. Ze leeft nog hoogbejaard in Egmond. Zuster Hieron hield me in de gaten, omdat ik haar vlees stal; ze foeterde me de volgende dag uit en was dan heel boos op me. Dit was alleen maar gunstig voor mij, want ik werd in de grote keuken uit de afwasdienst gehaald en bij moeder Michaelis geroepen. Ze stelde me voor mee te gaan naar Zuid Frankrijk via Straatsburg om me voor te stellen aan Edmond Barbotin, die theologie doceerde aan de universiteit. In Straatsburg had ze een huis gekocht, waar Karin Lelyveld (thans priorin in Egmond) en Elaie Bollen (thans overste in Aix-en-Provence) en enkele anderen theologie zouden studeren. Ook wilde ze dat ik een instrument ging spelen, en ik zou schilderlessen krijgen van een Amerikaan. Dit stuitte op bezwaren van mijn ouders in Bloemendaal, want ik moest tentamens doen in de vakken Nederlands en geschiedenis. Iedere dag opnieuw, zesmaal per dag, luidden de klokken en had je tien minuten de tijd om in je koormantel van je werk naar de kapel te lopen. Zoals gezegd waren de metten om 12 uur 's nachts (nu om 6 uur 's mor gens), om 10 uur volgden de lauden (morgenlofzang, thans om 9 uur), daar na om 12 uur het angelus, om 2 uur terts, sext en noon (nu afgeschaft), om 5 uur de vespers en heilige mis; ze waren voor iedereen, dus mensen uit alle godsdiensten, toegankelijk, ook wat betreft de communie: het delen van het heilig brood. Om 9 uur 's avonds werden de completen gezongen, gevolgd door de nachtzegen met wijwater, voor ieder persoonlijk, door priorin Karin Lelyveld uit Amsterdam. Karin ken ik nog van het Pius X-college in Beverwijk. Zij kwam lachend onder een sluiertje naar school en zat een klas hoger dan ik. Ze nodigde veel leerlingen uit naar Egmond te komen. Moeder liet haar theologie studeren in Straatsburg. Zij promoveerde daar en heeft met kardinaal Willebrands (nu hoogbejaard wonend in het Vaticaan en vaak op bezoek in de Liobastichting) voor de kerkelijke regels en erkenning van het klooster gezorgd. 12 Geestgronden, 4 (1997), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 1997 | | pagina 14