Nadat in Egmond bekend was geworden, dat er een schip was gestrand, werd de roeireddingboot met behulp van drie span paarden en acht helpers aan de wal gelanceerd. Met hoge zeeën voer de boot onder leiding van bootsman Jan Stam en met voorman Genat Visser en de roeiers Teunis Zwart, Wim Gouda, Aris van Pel. Jacobus Glas, Engel Sloot en Job Groen naar de gestrande bark, waar de mannen 's morgens om 6 uur aankwamen. Ze probeerden de redding boot vast te maken door middel van een dreg met lijn. Daarbij liep hun boot averij op. Met de nodige inspanningen werden alle tien opvarenden van de Sokrates gered. Kort nadat alle schipbreukelingen veilig in Egmond aan wal waren gezet, moest de reddingboot weer uitrukken voor de Engelse brik (zeilboot met twee vierkant getuigde masten) Levantdie dezelfde dag strandde. Bij die operatie werden zeven mensen gered. Het waren overigens niet alleen schepen die toen strandden. Vlakbij de Sokrates spoelde ook een walvis aan! Strandvonder Rode Engel ontfermde zich over de Sokrates, die hij later voor de sloop kocht. De Sokrates stond later bekend als 'het bootje van Rode Engel'. (Hij nam ook de 'sloop' van de walvis voor zijn rekening. Wat zijn familienaam was, ben ik nog niet te weten gekomen.) Voor alle duidelijkheid. Deze reddingen werden niet verricht met Reddingboot Nr. 5 die in het Egmondse museum ligt. Deze werd pas 1898 in gebruik genomen. We hebben het nu over de voorganger, die in 1879 in Egmond aan Zee in bedrijf was genomen. De vorige boot had zware averij opgelo pen op 10 februari van dat jaar tijdens het langszij liggen bij de Engelse bark Algeria en werd uit de vaart werd genomen. Op 6 september werd aan de hand van 23 standaardvragen het reddingsrap port opgemaakt. Daarin werd melding gemaakt van een scheurtje in een blad aan de bakkenzijde en het verloren gaan van een dreg met lijn. "Wegens het kloekmoedige gedrag der roeyers bemanning die wegens afwezigheid van den bootsman en eenige vaste roeyers grootendeels uit vrijwilligers bestond, zouden wij gaarne de hoogte premie van Tien Gulden betaald wenschen", besluit het rapport. Het werd ondertekend door alle leden van de Plaatselijke Commissie (het plaatselijke bestuur): P. Pranger, burgemeester van Egmond (lid van 1884 - 1910): J. Koeman (1884 - 1890 (t)); Geestgronden, 3 (1996), nr. 3/4 55

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 9