pen aan de kust en het werk van de reddingmaatschappijen. Er zijn rapporten verschenen over de herinrichting Bergen. Egmond, Schoorl en over de toekomst van de dorpskern Egmond aan den Hoef. Beide rapporten kunnen consequenties hebben voor het cultuurhistorisch erfgoed van Egmond. Vanuit deze invalshoek zal SHE de stukken bestude ren en indien nodig reageren. Tenslotte zij verwezen naar de werkgroepavonden, waarop actieve dona teurs van SHE elkaar op de hoogte houden van hun activiteiten op het gebied van de Egmondse geschiedschrijving. Derper woordenboek Bij SHE houdt een aantal mensen zich bezig met het Egmonds dialect. Zij verzamelen Egmondse woorden, uitdrukkingen en gezegdes en hun beteke nis, met de bedoeling te komen tot een Derper woordenboek. Nu zoeken zij mensen die hun hierbij behulpzaam willen zijn. Enige jaren geleden heeft de heer P. Dekker (van boekhandel Dekker Dekker) veel typisch Egmonder uitdrukkingen en gezegdes verzameld in een kaartenbak. Deze verzameling heeft hij uitgeleend aan Els Bruschke- Blok van SHE. Samen met haar man heeft zij deze verzameling in de com puter opgeslagen. Zij dankt de heer Dekker voor het mogen gebruiken van zijn verzameling. Jan Hopman kreeg van de heer J. Eeltink, bekend van onder meer de weke lijkse rubriek Weit zegge we... in het Contact met de Egmonden. materiaal aangereikt. Dergelijke hulp is hard nodig. Het Egmonds dialect mag niet verloren gaan! Er zijn natuurlijk ook vragen gerezen. Wie weet bijvoorbeeld de goede betekenis en schrijfwijze van onderstaande woorden? feifanfijt? gof? En wat te zeggen van de volgende uitdrukkingen en hun betekenis. Wat is de juiste formulering en betekenis? van banktum ten ering: van de ene ellende in de andere vallen van banten ten eering komen: vreemd terecht komen Geestgronden, 3 (1996), nr. 3/4 91

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 45