Trambaan en Marlevelderpad Verderop komen we de bakstenen fundering van een oude brug tegen: hier stak het vooroorlogse trammetje tussen Egmond en Alkmaar (1904-1934) de vaart over. Men kan goed zien hoe de oude trambaan hier een stuk vaart afsnijdt en in een flauwe bocht naar rechts schuin links doorsteekt naar de Meerweg. Hier lag vroeger de oude hoeve Marleveld (of Maerleveldt vol gens Dou). Deze bezat een recht van overpad naar Boven- en Meerweg, een zogenaamde particuliere erfdienstbaarheid. In 1916. bij het vaststellen van Ligger der Wegen werd dit private recht in een openbaar recht omge zet. Het overpad werd saai en verwarrend genoeg Landpad naar de Hoevervaart genoemd en beschreven als een 'groeneweg', 931 m lang en 3 tot 8 meter breed. Helaas is het in de oorlog gesneuveld, bij het vaststellen van de nieuwe Wegenlegger. Volgens een aanwonende was het pad 'van het begin af' een 'Eigen Weg' en sinds 1921 als zodanig aangegeven met een bordje, onderhouden door betrokkenen en dienend als noordwaartse 'uit weg' van boerderij Marleveld. De provincie verklaarde deze klacht in 1942 als gegrond en schrapte het pad.16 Na het afbranden van Marleveld in 1961 werd de boerderij zo'n 500 meter verderop herbouwd en verdween de behoefte aan de uitweg. Desalniettemin is er zo een onmisbare schakel in de noord-zuid-verbinding voor recreatieve wandelaars verloren gegaan. De stichting Lopende Zaken heeft daarom onlangs in haar rapport voor de her inrichting Bergen-Egmond-Schoorl voorgesteld een alternatief voor dit voetpad te realiseren; en wel in de vorm van een pad over de iets noordelij ker gelegen trambaan. Dat zou dan met de naam 'Marlevelderpad' getooid kunnen worden17. Oude Bindervaart Oorspronkelijk liep de 14e eeuwse Hoevervaart evenals zijn voorloper uit circa 1200 in het Egmondermeer uit. Maar dan wel een stuk verderop, bij het Koetermeertje en De Visserij: een luwe inham waar dorpelingen vis rechten bezaten en dus veel door Hoevers gevist werd. Na de drooglegging in de jaren 1564-1565 brengen tot 1939 de naam Visscherijmolen en tot op heden de naam Visscherijmolenpolder dit nog in herinnering.18 Tegenwoordig is ter plaatse van de afgebrande molen, vanaf de vaart alleen nog een met kades en riet omzoomde molenwetering te zien. Na de droog legging van het meer moest men de vaart recht door een stuk van het Molenland ofwel Moolant, een oud bekaad en dus ontgonnen eilandje, gra ven in de richting van de geest van Heiloo - de oude strandwal die men 84 Geestgronden, 3 (1996), nr. 3/4

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 38