1538 blijkt deze tweede Oude Vaart er een westelijke tak bij te hebben gekregen en door te lopen tot de vroegere korenmolen en zijn 'werf', bij het begin van de Schoolsteeg - nu Schoolstraat.9 Afb. 18: Het Mallegat ofwel de Nieuwe, 16e eeuwse Hoevervaart in Egmond aan den Hoef. vanuit het westen gezien op een prentbriefkaart circa 1910. Met rechts de hoog opgetaste bergen schelpen op het schulpstet, vooraan motorvlet Egmond II en op de achtergrond de molenwerf met De Zwaaihoek. (Uitgave: Wed. H.J. Belleman. Egmond aan Zee) Mallegat In 1586 tenslotte is dit nieuwe stuk volgens oude rentmeestersrekeningen uit 1599 nog een keer westwaarts 'uitgelegd', tot vlakbij de Herenweg. De vaart werd Mallegat genoemd: de dorpsweg aan de noordzijde (de huidige Julianaweg) is er later naar vernoemd. Een intrigerende naam overigens: wat was er nou zo mal aan dat gat? Omdat het hier doodliep, zeggen naam- kundigen doodnuchter. Evenals haar oudste voorloper was deze vaart eigenlijk een verbreding en verdieping van een duinrel, Comen Dirxbeek geheten - of Sint Aalhertsbeek aan de westkant van de Heerenweg. Aan de overkant van de vaart lag een nieuwe schulpplaats of schulpstet. Daar werden de met de kar aangevoerde schelpen uit Egmond aan Zee overgeladen in zogenaamde damschuiten. Deze werden op de wal voortge trokken ofwel gejaagd door een jager te paard of alleen door mensen. Waarschijnlijk heeft het jaagpad aan de zuidkant van de vaart gelegen. Geestgronden. 3 1996). nr. 3/4 81

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 35