1Oude Veert (tweede tak Hoevervaart, 1370) 2. Nieuwe Vaart (derde tak Hoevervaart. 16e eeuw) 3. Voetpad over de Bisschop 4. Pad naar de Vaart 5. Landpad naar de Hoevervaart 6. hoeve Maerleveldt 7. Koetermeertje 8. Voetpad naar Egmonderhinnervaart 9. (Rinnegommer) Vennewater Sammerspad 10. Voetpad over de Groote Weide 11Oude (Binder) Vaart, circa 919-1530 12. Nieuwe Bindervaartcirca 1530 13. Schulpvaart, -stet, -weg 14. Het KrijtStet en Binderhaventje Van Oude en Nieuwe Veerten Als we de Kronijcke van Alckmaer met sijn Dorpen uit 1645 van C. van der Woude moeten geloven dan is de allereerste tak van de Hoevervaart reeds in de vroege middeleeuwen gegraven. En wel in 919, mogelijk op last van Dodo van Egmond. Deze tak lag echter op een heel andere plaats dan men geneigd is te denken: veel noordelijker, bij de grens met het oude Wimmenum, midden tussen de huidige Hoeverweg en Tiggellaan in. Op oude kadastrale kaarten wordt deze tak heel gewoontjes Molensloot genoemd, terwijl op hedendaagse stafkaarten de naam Oude Vaart prijkt. De waterpartijen langs de huidige Frangoise van Luxemburg- en Prinses Beatrixlaan suggeren nog iets van z'n vroegere glorie. Immers, deze vaart was in feite een verlenging en verbreding van een waterrijke duinrel, Severijnsbeek*Vanaf Beekvliet, vroeger een buitenplaats en nu een bollen schuur aan de huidige Herenweg, liep de vaart oostwaarts om bij de Wimmenummervaart in het toenmalige Egmondermeer uit te monden. Topografisch lijkt Van der Woudes verhaal wel te kloppen, maar of de Oude Vaart zó oud is... In 919 bestond de abdij van Egmond nog niet eens. De Van Egmond's zijn pas sinds het eind van de 10e eeuw bekend als een geslacht van gezeten boeren in Rinnegom (Egmond op den Hoef bestond als zodanig nog niet). En welke Dodo bedoelt hij: 1 (t 977), II (f1074) of III (f1200) De laatste was advocatus of beschermheer van de abdij. Hij en zijn roemruchte zoon Kwade Wouter (f1208) leken meer bij machte om een vaart te laten graven dan schimmige voorlopers als Dodo I. Temeer Geestgronden, 3 (1996), nr. 3/4 79

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 33