boezems openbaar toegankelijk waren. Sinds de 19e eeuw werd de open baarheid van jaagpaden in landelijke wetgeving vastgelegd. Zo berustte dat openbare karakter van 1811 tot 1908 op een van oorsprong Franse wet uit 1669, de Ordonnance pour les eaux et forêts. Nadien gold hier de Rivierenxvet.2 Tussen de beide wereldoorlogen nam echter het transport met trekschuiten sterk af. Toch bevat een dossier in het Provinciaal Bestuursarchief te Haarlem over 'vaartverbetering' nog een schatting uit 1918 over het aantal vaartuigen per jaar op beide vaarten: circa 2700 per jaar. Dat is dus zo'n 52 vletten per week en 7 per dag. Gelet ook op de vele klachten over de slech te bevaarbaarheid niet eens zo'n laag aantal voor deze nadagen van het jagen!' In 1916 werden de aloude jaagpaden langs beide vaarten door de toenmalige gemeente Egmond-Binnen als openbare voetpaden in de nieu we Ligger der Wegen opgenomen, conform het provinciale Reglement op de Wegen in Noordholland uit 1893.4 Krachtens de Wegenwet van 1930 zijn deze voetpaden grotendeels ook in de opvolgers van die liggers, de Leggers der Wegen terecht gekomen.' Aangezien de Wegenwet nog steeds van kracht is (de laatste wijziging dateert van 1993) en de paden niet door het bevoegd gezag aan de openbaarheid onttrokken zijn, betekent dat dat beide nog steeds openbaar zijn en dat landeigenaren of hun pachters elke wandelaar vrije doorgang moeten verlenen.'' Eigenlijk iets vanzelfspre kends, net zoals vrije doorgang op elke openbare weg, klein of groot, ver hard of niet, dat is. Zeker in een tijd waarin de behoefte aan 'groene', recreatieve wandelroutes zo gegroeid is. Toch heeft de gemeente Egmond dit jaar nog heel wat uit de kast moeten halen om tegen de wens van som mige boeren in de 'dichtgeslibde' openbaarheid alhier weer te herstellen en de paden (bijna) geheel weer toegankelijk te maken. Daardoor is de wijde, groene Egmondermeer, een cultuur-historisch landschap van grote waarde, opnieuw en hopelijk voorgoed voor de wandelaar ontsloten. De wandelende Hoevervaart op de voet gevolgd De Ronde der Egmonder Jaagpaden bleek een topper op de landelijke Voetpadendagen 1996! Meer dan 450 wandelaars waren in het weekend van 12-13 oktober present voor een tocht vanuit Egmond aan de Hoef over de openbare graskades van de Hoever- en Bindervaart, die de gemeen te kortgeleden weer toegankelijk heeft gemaakt met nieuwe bruggetjes, over- en omstapjes. De organisatoren, de stichtingen Hart voor Egmond en Lopende Zaken, waren dan ook blij verrast, al konden ze de toeloop nauwe lijks aan! Het merendeel van de lopers was streekbewoner. En voor velen Geestgronden, 3 (1996), nr. 3/4 77

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 31