Jan Hopman vervolgt zijn in Geestgronden jrg. 3, nr. 2 begonnen herinnerin gen over de bollenteelt in de Egmonden. Zijn verhaal gaat over de periode van de economische crisis.(Red.) J. Hopman BOLLENTEELT OP DE EGMONDSE GEESTGRONDEN (2) Op Wimmenum kocht de firma Schermer uit Limmen omstreeks 1923 ongeveer 5 hectare land. (Van welke veehouder is mij niet bekend.) Zij bracht dit land in cultuur door de ongelijke gedeelten gelijk te maken en de waterafvoer te regelen door om de 15 meter een greppel te graven van west naar oost. Deze greppels waren ongeveer 100 tot 150 meter lang. De grond tussen de greppels noemde men akkers. Ook werden langs iedere greppel heggen geplant om het verstuiven tegen te gaan. Als het mogelijk was wer den ze van noord naar zuid geplant, omdat je hier meestal met westenwind te maken had. De firma Schermer liet omstreeks 1926 een grote schuur bouwen en een tijdelijke noodwoning voor de baasknecht (nu dienstgelei- der genoemd). Baasknecht was de heer Wup Rozenmeijer. Hij heeft daar slechts vijf jaar kunnen werken, want toen de eerste crisisjaren begonnen werd het bedrijf opgeheven. De grond werd verhuurd aan kleine tuinders, en ook wel aan de werknemers, die dan maar zelfstandig werden, omdat er geen andere mogelijkheden waren. Ook uit Limmen kwam omstreeks 1925 de firma Valkering. Dit was zelfs in de crisisjaren nog een mooi bedrijf: een echte reclametuin voor het bol- lenvak. prachtig bijgehouden door Egmondse werkers, met veel mooie haagjes, vooral niet te hoog. De tuin vormde een mooi, overzichtelijk beeld voor veel fotografen én filmers, met op de achtergrond de molen van Berkhout, die tot de jaren zestig nog in functie was. De firma Bijvoet, later De Waard, is in de vorige aflevering al genoemd. In Egmond-Binnen was de belangrijkste de kwekerij die van Rijneveld aan het Luilaantje en op Bakkum Noord. In Egmond-Binnen was de baasknecht de heer Weijers, in de ogen van velen een deskundig man. Op de tuin in Bakkum was de baas de heer van der Mey. Dit bedrijf heeft de moeilijke jaren voor de oorlog goed overleefd. 72 Geestgronden. 3 1996), nr. 3/4

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 26