Het huwelijk van Dirck en Catharina werd gezegend met drie kinderen, namelijk Adrian, Hector en Weijntge. Op 4 november 1628 lag Catharina ernstig ziek in bed. Zij liet notaris Laurens Lamberti haar testament vast leggen. In haar testament laat zij optekenen, dat bij haar overlijden de kin deren elk 6000,- zullen ontvangen. Mocht een van hen komen te overlij den, dan zal zijn of haar deel toekomen aan de andere kinderen of de laatst overgeblevene. Dientengevolge kon Hector, na het overlijden van Adriaen en Weijntgen, in 1652 over het bedrag van 18.000,- beschikken. Gemeten naar de huidige omstandigheden, komt dat bedrag overeen met een som geld van ruim driehonderdduizend gulden. Hieruit blijkt dat de familie niet onbemiddeld was. Een zuster van Catharina, Agatha, was getrouwd met Jan van Hartoghvelt, die hiervoor al werd genoemd. Hij was in Leiden gepromoveerd tot Doctor in de Medicijnen. Hij was verder Raad van Amsterdam en Regent van enkele zorginstellingen. Uit een aantal akten blijkt dat Dirck van beroep lijnslager was. Of hij, ondernemend als hij was meteen een lijnbaan heeft gekocht, is nog niet gebleken. Eerst in 1640, wanneer Dirck op 29 januari zijn eerste testament laat opmaken, blijkt dat hij in het bezit is van twee lijnbanen. Ook nam hij deel aan de zogenaamde Partenrederij. Om de financiële risico's zoveel mogelijk te spreiden, namen verschillende financiers bij schepen parten voor hun rekening. In de op 24 augustus 1654 opgemaakte Staat en Inventaris bij het testament van koopman Dirck Joosten Rijscamp staan de volgende Paerten Scheeps vermeld: Acht zestiende deel in de boeier van Theunis Dircksz Coomen; een zestiende deel in het schip van Dirck Dircksz Coomen; een achtste deel in het schip van Jan Hendricksz op de Camp; een zestiende deel in de boeier van Dirck Gerrtisz Wittepaert; drie tweeënder tigste deel in het schip van Pieter Dircksz de Haan; een negende deel in het schip van Cornelis Cornelisz Pronk en drie tweeëndertigste deel in het schip van Cornelis Partoen. Bronnen: W.J. van den Berg. Historisch Kadaster van de Binnen-Egmonden 1602-1811. Utrecht. 1985 J. E. Elias De Vroedschap van Amsterdam 1578-1795. Haarlem, 1903-1905. Gemeente Archief Amsterdam, oud notarieel archief Amsterdam inv. nr. 605, filmnr. 4945 (Testament Dirck Joosten Rijscamp) P.J.J. van Thiel e.a. A!l the paintings of the Rijksmuseum in Amsterdam. Amsterdam. 1976, p. 554 en 267 Geestgronden. 3 (1996), nr. 3/4 71

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 25