Dit is het laatste artikel over de Rijscampen, waaraan Willem van Leeuwen mee werkte. Co-auteur Jos Hof zal trachten de serie voort te zetten en af te ronden. Hij zal in het vervolg vooral aandacht besteden aan de Egmondse nazaten. Mensen die hier de naam Van Pel in de familie hebben, kunnen er donder op zeggen dat ze afstammen van de Rijscampen. Jos Hof is te allen tijde bereid geïnteresseerden nadere uitleg te geven. Hieronder wordt duidelijk, dat die Van Pels en aanverwanten ook Dirck Duyvel in de familie hebben. Altijd leuk om even op te noemen op verjaarspartijtjes. (Red.) DE FAMILIE RIJSCAMP (3) Zoals in de vorige aflevering gemeld, was het Dirck Joosten (1592-1654) die als eerste de familienaam Rijscamp gebruikte, nadat hij De Rijscampen, ten noorden van de huidige Tijdverdrijfslaan (Luytjeslaan), had gekocht (zie afb. 11Zijn vader nam de naam een twintigtal jaren later over. Dirck Joosten Rijscamp trouwde in 1620 met Catharina van Chanu. Zij was een dochter van de houtkoper Jan van Chanu en Grietje Dircx. Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft een schilderij in leen van de stad Amsterdam, waarop de schoonvader van Dirck Rijscamp voorkomt. Het is een werk van de hand van Werner van Valckert uit 1625. Het gaat om het korporaalschap van capitein Albert Coenraatz Burgh en luitenant Pieter Evertz Huift. Helaas is niet precies bekend wie van de uitgeschilderde per sonen Jan van Chanu is. Ook zijn schoonzoon Dirck komt voor op een schilderij. Bartholomeus van der Helst zette in 1639 het vendel van capiteyn Roelof Bicker en Jan Miechielsz Blaeuw op het doek. Het gezelschap staat bij de bierbrouwerij De Haan op de Lastagie (hoek Geldersekade en Boomslootin Amsterdam. Ook hier is jammer genoeg niet bekend wie Dirck is. Grietje Dircx was een dochter van de roemruchte Dirck Duyvel, kapitein der Watergeuzen en een van de bevelhebbers bij de inname van Den Briel in 1572 en de verdediging van Alkmaar tegen de Spanjaarden in oktober 1573 (zie figuur 2). Het is ons tot dusver niet gelukt de herkomst van de naam Chanu te achter halen. Duidt de naam op een Franse streek of plaats? Catharina's vader Jan van Chanu zou ook in Utrecht hebben gewoond (Elias, 1903-1905). Diens vader heette Hector. De moeder is onbekend gebleven. Hector was een bas taardzoon van Jan van Chanu en Catharina van Dongen. 68 Geestgronden, 3 1996), nr. 3/4

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 22