aantallen doden en gewonden betreffen natuurlijk schattingen; ook spreken de bronnen elkaar tegen. 27 augustus: 29/30 augustus: 10 september: 12 september: 19 september: 2 oktober: 6 oktober: 8-9 oktober: 14-18 oktober: het Engelse leger onder generaal Abercromby gaat tussen Callantsoog en Petten aan land. Generaal Daendels, aan het hoofd van de eerste Bataafse divisie, trekt terug, admiraal Mitchell vaart met de Engelse vloot het Marsdiep binnen; de Nederlandse vloot onder admiraal Story geeft zich over aan de Engelsen. de Frans-Bataafse troepen, geleid door de Franse opperbe velhebber Brune en generaal Daendels, lijden na aanvan kelijke successen een zware nederlaag bij Alkmaar, de Russen landen in Den Helder. slag bij Bergen; de generaals Daendels en Dumonceau bren gen de Russen onder generaal Hermann en de Engelsen onder het opperbevel van de graaf van York, een zware nederlaag toe; het is een keerpunt in de strijd, de 'Duinenslag' (ook wel de 'tweede slag bij Bergen' of de 'slag bij Egmond aan Zee' genoemd); de Engelsen onder Abercromby stoten van Groet/Schoorl over het strand door tot Egmond aan Zee; in totaal 4000 doden en gewon den. slag bij Castricum; onder generaal Brune verslaan de Bataafs-Franse troepen de Russen en de Engelsen onder York en Abercromby, die uit de richtingen Egmond aan Zee (via het strand), Egmond-Binnen, Heiloo en Limmen en Bakkum Noord naar Castricum zijn opgetrokken; in totaal 5000 doden en gewonden. Engelsen trekken zich terug achter de Zijpe. onderhandelingen en Engels-Russische capitulatie. De politieke reacties De Engelsen en de verdreven prins Willem V en zijn zoon, de Erfprins, hadden gerekend op steun van de bevolking in Noord-Holland. In juli 1799 had Willem V vanuit Londen een proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij de bevolking opriep de Engelsen en Russen als bevrijders te beschouwen, zich te scharen rond het Huis van Oranje en de handen ineen te slaan tegen de gemeenschappelijke vijand Frankrijk. De Erfprins had zijn hoofdkwartier Geestgronden. 3 1996). nr. 3/4 61

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 15