Franse 'hulp' had natuurlijk wel zijn prijs: Nederland werd militair bondge noot van Frankrijk en was daarnaast verplicht 25.000 man aan Franse troe pen op haar grondgebied te legeren en te onderhouden, die in actie zouden komen in geval van een aanval van buitenlandse troepen. (Dat gebeurde dus ook: zie hierna.) De grote Europese mogendheden (Rusland, Engeland, Pruisen en Oostenrijk) verzetten zich tegen de oorlogszuchtige politiek van Frankrijk. Zij voerden in wisselende combinaties (coalities) oorlogen tegen dat land en waren soms bereid, verdreven vorsten in hun macht te herstellen. De inval in Noord-Holland, waartoe in juni 1799 door Engeland en Rusland werd besloten, vormt een onderdeel van deze strijd. Prins Willem V en zijn oudste zoon, de Erfprins Willem Frederik (die later koning Willem I zou worden), speelden een belangrijke rol in de voorbereidingen en volgden de oorlog met bijzondere belang stelling (de Erfprins zelfs van heel dicht bij). Afb. 6: Sedert 1795 waren Franse militairen in Nederland gelegerd. Hier een dragonder (lichte cavalerie)(stichting Atlas Van Stolk, Rotterdam, cat.nr. 5225/22) Het verloop van de strijd in data De gevechtshandelingen begonnen op 27-29 augustus met de inname van Den Helder door de Engelse vloot en het Engelse leger en eindigden met de aftocht van de Engels-Russische troepen na hun nederlaag tegen de Frans- Nederlandse troepen in de slag bij Castricum op 6 oktober. Hierna volgt een opsomming van de belangrijkste gegevens. De vermelde 60 Geestgronden, 3 (1996), nr. 3/4

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 14