In augustus 1999 zal het 200 jaar geleden zijn, dat Engelse troepen, even later gevolgd door Russische, Noord-Holland binnenvielen. Als onderdeel van de her denking van deze gebeurtenis verschijnt in dat jaar een aantal publicaties, waarin niet alleen politieke en militaire, maar ook sociaal-economische aspecten aan de orde zullen komen, bijvoorbeeld de gevolgen voor de bevolking van de steden en dorpen in Noord-Holland. De Stichting Historisch Egmond heeft voor onderzoek naar de situatie in de Egmonden 1799 de Werkgroep 1799 opgericht. In volgende afleveringen van Geestgronden zullen meer artikelen over dit onderwerp verschijnen. Een van de leden, Ben Hummel, begint de serie met een algemene inleiding. (Red.) B. Hummel OORLOG IN NOORD-HOLLAND 1 In augustus-oktober 1799 vond een hevige, met veel verwoestingen gepaard gaande strijd plaats in Noord-Holland. Engels-Russische troepen vielen het land binnen; het werd verdedigd door de Bataafs (=Nederlands)- Franse troepen. Over de politieke oorzaken van die invasie en het militaire verloop van de strijd is in het verleden nogal wat gepubliceerd. Toch kunnen we wel spre ken van een 'vergeten oorlog'; in de handboeken voor geschiedenis wordt hij nauwelijks nog vermeld en herinneringen eraan (bijvoorbeeld het Russen-monument in Bergen) zijn schaars. Het waarom van de invasie in het kort Voor een belangrijk deel zijn de politieke ontwikkelingen in Nederland in de laatste tien jaar van de achttiende eeuw beïnvloed door de Franse revo lutie (1789 en volgende jaren). Onder het motto 'vrijheid, gelijkheid en broederschap' was in Frankrijk op gewelddadige wijze een politieke omwenteling tot stand gekomen (waarbij onder andere het koningschap werd afgeschaft). Bovendien steunde het nieuwe Franse bewind buitenlandse groeperingen die in hun eigen land een 'nieuw regime' wilden invoeren op basis van de Franse ideeën: 'exporteren van de revolutie', zouden wij tegenwoordig zeggen. Zo kwam het, dat in de Republiek der Verenigde Nederlanden de Patriotten met militaire steun vanuit Frankrijk aan de macht kwamen, stadhouder prins Willem V van Oranje op de vlücht joegen (hij ging naar Engeland) en een geheel nieuw regime, de Bataafse Republiek, vestigden (1795). Deze Geestgronden, 3 (1996), nr. 3/4 59

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 13