Jan Hopman (1921) stamt uit het gezin van een bollenteler. Het duurde even voor hij zelf in het vak terecht kwam. Eerst was hij werkzaam als sportleraar en nadien als belastingambtenaar. In 1949 ging hij als zelfstandige in de bollen. Hij was 25 jaar voorzitter van de plaatselijke afdeling en twintig jaar secretaris van de kring Kennemerland van de Land- en Tuinbouw Bond (LTB). Er blijken wei nig gegevens uit de beginfase van de bollenteelt in Egmond op schrift gesteld te zijn. Er volgen nog meer bijdragen van de hand van de auteur. Wellicht stimu leert hij anderen hun herinneringen op schrift te stellen. (Red.) J. Hopman BOLLENTEELT OP DE EGMONDSE GEESTGRONDEN (1) In de statistieken van de bloembollenteelt in 1882" wordt Egmond vermeld met een halve hectare bollenland. Om welke kwekers het ging, staat echter niet aangegeven. Wel is bekend, dat de eerste kweker in Egmond aan den Hoef rond 1900 de heer Jaap Melker was. Zijn land lag aan beide zijden van de Tiggellaan. Het noordelijk gedeelte is nu in gebruik bij de gebroeders Van der Pol. Er tegen over, dus aan de zuidzijde, lag voor 1960 bollenland, dat gebruikt werd door Genet, Hopman, Vijn en Groot en iets zuidelijker Hilbers. Rond 1970 was al die grond al in beslag genomen door woningen. Ook aan de Zandweg kwam al heel vroeg bollenteelt voor, maar op zeer kleine schaal. Volgens de overlevering werden in Egmond-Binnen de eerste bollen door de firma Baltus geteeld. Het was een zeer kapitaalintensief product. De kweker moest van goeden huize komen. In Egmond aan Zee werd geteeld op het land waar nu de dokterspraktijk aan de Voorstraat is gevestigd tot aan de huidige bakkerswinkel van Burgmeijer. Daar stonden kleine, lage tuintulpen. Eigenaren waren waarschijnlijk de gebroeders Van der Pol. Dat was al voor de eerste wereldoorlog. Er waren in Egmond aan Zee toen nog enkele ondernemers die graag een gokje waagden in de bollenteelt (onder anderen Genet, Wijker en de gebroeders Zwaan). Geestgronden, 3 (1996), nr. 2 27

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 5