Zo ongeveer twintig jaar later. Laurens Groen was 28 jaar oud. Hij woonde met zijn vrouw en drie kleine kinderen in IJmuiden. Hij was vanwege zijn werk als visser naar IJmuiden verhuisd. Hij voer als schipper op de trawler Zaanstroom 2 en ging vissen nabij Engeland. De trawler kwam in slecht weer terecht en moest blijven steken om beter weer af te wachten. Na twee dagen, precies op Eerste Kerstdag 1915, zagen ze vuurpijlen en gingen hulp bieden. Het bleek, dat het Zweedse stoom schip Export in moeilijkheden was. Door zware zeeën was het onmogelijk de mensen normaal over te nemen. De scheepsboten van beide schepen waren overboord geslagen. Met een boei aan een verbindingslijn heeft de bemanning de mensen van boord gehaald. Drie uur lang zijn de beman ningsleden bezig geweest. Er waren twaalf schipbreukelingen, onder wie twee vrouwen. De vrouwen moesten slapen achter de brug en de mannen beneden bij de Nederlandse bemanning. Er werd op deze reis niet meer gevist. Opa Lau vertelde mij, dat die vrouwen heel lang haar tot op hun middel hadden. De vrouwen waren overstuur en wilden absoluut niet meer varen. De trawler Zaanstroom 2 is toen naar IJmuiden gevaren om de geredden aan land te brengen. Op 15 januari 1917 is de bemanning gehuldigd. De Zweedse koning Gustaaf V heeft de vissers beloond. Aan schipper Laurens Groen en stuur man Berend Boer werden namens de koning fraaie zilveren met goud gemonteerde bokalen uitgereikt, aan de ene zijde voorzien van het gekroon de Koninklijk monogram en aan de andere zijde van de inscriptie in de Zweedse taal: Voor betoonde menslievendheid aan de bemanning van een Zweeds stoomschip. De overige bemanningsleden ontvingen een geschenk in couvert. Ook kregen Laurens Groen en Berend Boer een oorkonde uitge reikt. De oorkonde en de bokaal van mijn opa Laurens Groen zijn nu in bezit van mijn neef, een kleinzoon, die naar opa vernoemd is. Hij woont in Rotterdam. De oorkonde van stuurman Berend Boer hangt in de Visserij school (nu museum) te IJmuiden. Waar de bokaal van Berend Boer is weet ik niet. 42 Geestgronden, 3 (1996), nr. 2

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 20