om de orde te herstellen. Hendrik Groen was ook aan het vechten met een Huzaar. Gezegd wordt dat hij toen een sabel heeft afgepakt en doormidden gebroken. Samen met twee anderen heeft hij vijf maanden in de gevangenis te Rotterdam gezeten. Zijn vrouw is een of twee maal bij hem in de gevange nis op bezoek gegaan. Zij was kwaad op hem, want zo kende zij hem niet. Hij was helemaal geen vechter. Trijntje, de zus van Hendrik, getrouwd met Jan Duinmeijer, vroeg vaak aan haar schoonzus Jannetje om meer bij hem op bezoek te gaan. Maar ze deed het niet. Jannetje met haar twee kleine kinderen stond er alleen voor. Hoe moest het gezin nu die maanden doorkomen, want er was geen geld. Ze werden geholpen door de familie en de buren. Nadat ze in 1879 hun eerste kind hadden gekregen, vernoemd naar zijn vader Simon, werd in 1881 een dochter geboren die - naar haar moeder Jannetje de Groot - Jannetje (Jansje) werd genoemd. In 1885 werd dochter Elisabeth (Bet) geboren, vernoemd naar zijn moeder, Elisabeth Zwart. Laurens Groen, mijn opa, werd in 1887 geboren. Hij was vernoemd naar zijn moeders vader, Louwris Yffs. Neeltje, hun volgende kind werd gebo ren in 1890 en genoemd naar een zus van haar. In 1893 werd Jan geboren. Het gezin had het niet breed en er was maar heel weinig te eten. Ze woon den in de Noorderstraat. Hoge dagen, hoge winden In de kerstnacht van 1894 zijn tijdens een hevige noordwesterstorm de Helderse kotters HD 300 en HD 63 vergaan met onder anderen aan boord Hendrik Groen en zijn oudste zoon Simon, die toen 15 jaar oud was. Jannetje Yffs bleef achter met vijf jonge kinderen. Ze kreeg toen steun van de kerk en ze ventte zelf met vis om aan geld te komen. De jongste zoon Jan ging toen hij elf jaar was, varen bij de vader van Willem Prins. De boot leed schipbreuk bij IJsland. Hij is gered en heeft op IJsland in het zieken huis gelegen. Eenmaal thuis in Egmond bleef hij ziek en stierf hij alsnog. 40 Geestgronden3 1996), nr. 2

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 18