De redactie is blij, dat Els Bruschke-Blok naast het secretariaatswerk voor de Stichting Historisch Egmond nog tijd voor onderstaande bijdrage gevonden heeft. Zij tekende episodes uit de geschiedenis van haar familie op en voegde er genealogische gegevens aan toe. Het is belangrijk, dat de mondeling overgele verde geschiedenis wordt vastgelegd. Hopelijk zullen meer mensen haar goede voorbeeld volgen. Van de vechtpartij, waarbij Lange is betrokken, wordt ook verhaald in de uitgave van museum Egmond De Egmondse bomschuit door de eeuwen heen van de hand van Jan Sander en Cootje Bronner. De uitdrukking 'hoge dagen, hoge winden' in het tussenkopje duidt aan, dat het op belangrijke feestdagen vaak stormachtig weer was. In dit geval dus tijdens de kerstdagen. (Red.) E. Bruschke-Blok UIT HET LEVEN VAN DE FAMILIE GROEN Hendrik Groen, mijn overgrootvader van moeders kant, is geboren in Egmond aan Zee op 1-7-1851. Hij was de jongste zoon van Simon Groen en Elisabeth Zwart. Tijdens zijn militaire dienst was hij paleiswacht. Als langste man van Egmond werd hij Lange genoemd. Zoals zovelen was hij visser van beroep. Hij trouwde met Jannetje Yffs en kreeg zes kinderen. Jannetje Yffs, geboren in Egmond aan den Hoef, was een dochter van Louwris Yffs en Jannetje de Groot. Jannetje Yffs werkte voor haar trouwen in café Bult te Egmond aan den Hoef. Het volgende verhaal over mijn overgrootvader heb ik van diverse familieleden gehoord. In 1882 was er een vechtpartij op het strand voor De Werf de hoofd- strandafgang, red.). Dat kwam omdat Engelse vissers hier hun vis wilden verko pen. De afslag was op het strand. De Egmonder vissers vonden dat maar niks, hun vis bracht daardoor minder op. Met een man of vijf, zes werd dan een boot van die Engelsen met vis en al omgekeerd. Toen is er een vechtpartij ontstaan. In het dorp werden diverse mensen van huis gehaald om te helpen vechten tegen die Engelsen. Sommigen werden door familieleden tegengehouden, maar zo niet Hendrik Groen. Zijn vrouw Jannetje Yffs kon niets beginnen toen een van zijn broers langs kwam en door het raam riep: "Kom op Langeer is wat loos op het strand. Hé, kom je nog of moetje aardappelen schillen voor je vrouw?". Er waren toen stuurlui die de vechters ophitsten en drank gaven. De ruiter- politie uit Alkmaar moest komen en ook een aantal Huzaren uit Haarlem 38 Geestgronden, 3 <1996), nr. 2

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 16