KORT NIEUWS Bewogen kustlandschap Het jubileumboek ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland Bewogen kustlandschap van de hand van Rolf Roos staat boordevol wetenswaardigheden. De prachtig vormgegeven uit gave bevat ook veel historische informatie over de kustregio inclusief Egmond. Voor feiten over de Egmonden raadpleegde de auteur ook redactieleden van Geestgronden. Hij deed evenmin vergeefs een beroep op Jan Lute met zijn Historische Bibliotheek. Rolf Roos bekeek Egmond en omgeving onder andere van het uitzichtduin bij het Albertdal op de Bleek, vanaf Torenduin in Egmond aan Zee en vanaf het Klampduin op de grens van Egmond en Bergen. Door de enorme hoeveelheid informatie is het geen boek om in één adem uit te lezen. Het is meer een werk waarvan men in kleinere porties moet genieten. Bewogen kustlandschap is verkrijgbaar in de boekhandel voor de prijs van 59,50. In de bodem van Noord-Holland De heer C. L. Barten uit Egmond aan Zee vestigde onze aandacht op het boek In de bodem van Noord-Holland. Geologie en archeologie van M. Rappol en C. M. Soonius (red.). Het werk behandelt op zeer gedegen wijze de bewogen ontstaansgeschiedenis van de bodem van Noord-Holland. Hoewel het boek niet specifiek over Egmond gaat, zijn er wel enkele passages aan Egmond gewijd. Egmond ligt in het strandwallengebied. Vastgesteld wordt, dat de omgrondingen van weilanden ten behoeve van de bollenteelt in his torisch opzicht desastreus zijn: "Tijdens de archeologische inventarisatie van het herinrichtingsgebied Bergen-Egmond-Schoorl bleek, dat grote delen van de vroegere strandvlakte ten westen van Alkmaar omgezet waren. Het bodemarchief is hier voorgoed verdwenen." (De inventarisatie van de stichting Regionaal Archeologisch Archiverings Project, oftewel RAAP, is vorig jaar in april gepubliceerd). Verder is uit metingen sinds 1850 door Rijkswaterstaat gebleken, dat ten noorden van Egmond kustaf- slag overheerst, terwijl ten zuiden van Egmond aangroei de overhand heeft. Het voorwoord van In de bodem van Noord-Holland stelt terecht, dat infor matie in verspreide, wetenschappelijke publikaties nu is samengevat en voor een breed publiek toegankelijk gemaakt. Het blijft natuurlijk wel pitti ge stof. Het met veel kaartjes en (kleuren)foto's verluchtigde boek is in 1994 verschenen bij uitgeverij Lingua Terrae in Amsterdam en met de heer Barten kunnen wij stellen, dat het de prijs van 39,50 ten volle waard is.O 22 Geestgronden. 3 (1996), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 24