Egmond in de 16de eeuw. en ook van het Slot op den Hoef uit dezelfde tijd; een foto van de St. Adelbertakker uit (neem ik aan) de zeventigerjaren, en een foto van de abdij van Egmond die, zoals ik inmiddels geleerd had. in de huidige vorm niet uit de middeleeuwen stamt, doch in 1934-1935 her bouwd werd; bijna vier eeuwen nadat hij, evenals het Slot op den Hoef, verwoest werd ten tijde van het beleg van Alkmaar. 3) In een uitgave van Openbaar Kunstbezit uit 1964 trof ik een reproductie van een tekening uit het Evangelarium van Egmond aan: Benedictijner kloosterling in Holland. Een prachtige naïeve tekening in bijzondere kleu ren uit de tweede helft van de tiende eeuw; de maker is onbekend. De teke ning is een voorstelling van de schenking van een evangelieboek aan de abdijkerk van Egmond door graaf Dirk II van Holland en zijn gemalin. Door de bijbehorende uitleg van hoogleraar Van Regteren Altena werd al weer een stukje van de geschiedenis van Sint Adelbertus en Egmond duide lijker voor me. 4) In Adelbert en Egmond door G. N. M. Vis, een uitgave van de Adelbert- abdij uit 1990, trof ik een andere afbeelding uit het in punt 3) genoemde Evangelarium, voorstellende Sint Adelbert en Graaf Dirk II van Holland. De manier waarop Sint Adelbert was afgebeeld kwam me heel bekend voor. Ik legde de tekening naast de foto die ikzelf gemaakt had van het mozaïek op de Adelbertusakker, en ja hoor: nu wist ik waar de maker van het mooie mozaïek zijn ontwerp op gebaseerd had. Een andere tekening in hetzelfde boekje, voorstellende De Adelbertusput in 1857 sprak tot mijn verbeelding vanwege de ligging van de put in een vrij wel onbegroeid landschap. 5) In Neerlands heiligen in vroeger eeuwen. Deel 11: De apostelen van het noorden van J. A. F. Kronenburg uit 1903, uitgegeven door F. H. J. Bekker te Amsterdam, bleken maar liefst 23 pagina's aan De H. Adalbert gewijd te zijn. Het verhaal in oude spelling sprak me erg aan. 6) Het bestuderen van Opgravingen in Egmond van de hand van E. H. R Cordfunke. een uitgave van De Walburg Pers in Zutphen uit 1984. waarin de abdij van Egmond in een historisch-archeologisch perspectief wordt geplaatst, voltooide mijn studie naar de figuur van Sint Adelbertus. 14 Geestgronden, 3 (1996), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 16