Op 9 december vond bij boekhandel Dekker Dekker in Egmond aan Zee de presentatie van de roman Aardse getijden van de auteur Theresia van de Zande plaats. Het magisch realistisch verhaal speelt in twee werkelijkheden; die van Egmond-Binnen anno nu en die van het vroeg-middeleeuwse Egmond en Hallem. De schrijfster is erin geslaagd een beeld op te roepen van middeleeuws Egmond zoals het geweest kan zijn. Een historische plek als de Adelbertusakker gaat er meer door leven. Speciaal voor Geestgronden belicht de schrijfster, welke bronnen zij voor haar werk heeft geraadpleegd. (Red.) T. van de Zande MIDDELEEUWS EGMOND IN ROMANVORM Als je vanuit de richting Castricum naar Egmond rijdt, doemt op een gege ven moment de Adelbertabdij als een baken in het landschap op. Robuust aandoende gebouwen met een middeleeuws karakter, die aan de ene zijde uitkijken op het polderlandschap en aan de andere zijde op het dorp Egmond-Binnen en de duinen. Zo'n abdij oefent aantrekkingskracht op mij uit. De ogenschijnlijke tijdloosheid, de omringende stilte, de vele voetstap pen die generaties monniken gezet hebben in de beslotenheid van hun orde; dat alles spreekt zeer tot mijn verbeelding. Totdat ik met het schrijven van Aardse getijden begon had ik me echter nog nooit in de historie van de abdij van Egmond verdiept. Dat veranderde toen ik de figuur van Sint Adelbertus een rol wilde laten spelen in mijn roman ten einde het leven in de vroege middeleeuwen in te kleuren. Ik zal een overzicht geven van de bronnen die onontbeerlijk bleken te zijn om voor mij de geschiedenis van Egmond tot leven te laten komen. 1Het eerste boekje dat ik las was St. Adelbert. Patroon van Egmond door Dom. P. Andriessen, abt van Egmond; een uitgave van Vrienden van Egmondgedrukt door S. Deutekom, Heiloo. Hierin wordt in het kort de geschiedenis van de schutspatroon van Egmond en de verering van zijn persoon beschreven. 2) Egmond en zijn abdij door J. Hof, monnik van Egmond. Druk Belleman Egmond 1978. Dit boekje geeft een wat uitgebreider overzicht van de his torische feiten en gissingen. Er staat een pentekening in van de Abdij van Geestgronden, 2 (1995), nr. 1 13

Geestgronden - Egmonden | 1996 | | pagina 15