De naam Jos Hof bent u al in eerdere nummers van Geestgronden tegengeko men. In Geestgronden, jrg. 2, nr. 1 (maart 1995) schreef hij over het door hem samengestelde register met namen van mensen op schoolfoto's van de Sint Jozefschool in Egmond aan den Hoef. De fervente amateur-historicus heeft nog veel meer noten op zijn zang. Van resultaten van zijn intensieve genealogisch onderzoek - familiegeschiedenis noemt hij het zelf - zullen we beslist nader horen. Eerst is hij voor Geestgronden in de geschiedenis van de schooltjes in zijn woonplaats gedoken. Jos Hof zat eind jaren vijftig bij de in zijn bijdrage genoemde meester Van Os van de Sint Jozefschool in de klas. (Red.) J. Hof VIER EEUWEN 'SCHOOL' IN EGMOND AAN DEN HOEF Als schooljongen van een jaar of tien stelde ik aan meester Van Os eens de vraag, waarom de Schoolstraat Schoolstraat werd genoemd. Er was daar geen school te bekennen, en toch werd deze straat zo genoemd. Ik moest het doen met het antwoord, dat er ooit wel een school zou hebben gestaan, maar verder wist hij het ook niet. Ik nam hem dat niet kwalijk. Ik bewon derde deze onderwijzer, omdat hij zo boeiend kon voorlezen. In het bijzon der herinner ik mij nog Het Slot op den Hoef van Johan C. Kieviet. Waarschijnlijk is in deze periode mijn belangstelling voor geschiedenis ont staan. Een interesse die later zou uitgroeien tot mijn hobby historie en genealogie. Meester Van Os had voor elke persoon die in het boek voor kwam een eigen stem. We keken in die tijd uit naar zijn kwartiertje voorle zen. Zelf was hij ook zeer geïnteresseerd in historie. Later ontdekte ik zelf, tijdens een van mijn regelmatige bezoeken aan het archief in Alkmaar, hoe het nu precies zat met die Schoolstraat. Ook in het Historisch Kadaster van de Binnen-Egmonden, een schitterend stuk werk van Willem van den Berg, wordt uitgebreid geschreven over de dorps school te Egmond aan den Hoef. Met deze bescheiden bijdrage aan Geestgronden wil ik onder uw aandacht brengen, dat het dit jaar 400 jaar geleden is, dat er een dorpsschool(tje) werd gebouwd ten behoeve van het onderwijs ter plaatse. Het betrof een initiatief van het toenmalige dorpsbestuur. Dat had de mede werking van Sabina van Egmont nodig. Zij was het negende kind van Lamoraal, graaf van Egmont, en Sabina van Beieren. Alle grond in Geestgronden, 2 (1995), nr. 4 71

Geestgronden - Egmonden | 1995 | | pagina 5